Достапни линкови

ДИК ги отфли барањата на Мизрахи и очекува да се распишат изборите


Претседателот на ДИК Оливер Деркоски

Државната изборна комисија (ДИК) очекува да се распишат изборите за предвремените парламентарни избори најавени за 12 април. Претседателот на ДИК, Оливер Деркоски изјави дека тие се подготвени да ја одржат првата седница ако во недела се распушти Собранието.

„ДИК очекува да се распишат изборите онака како што е најавено и онака како што сите знаеме и дека од тоа причини презеде определени мерки или дејствија во изминативе денови за да се организира на време, веднаш по распишувањето да ја одржиме првата седница и да ги донесеме потребните акти“, изјави Деркоски за МИА.

Попладнево во ДИК се одржа јавната седница на која се разгледаа барањaта на министерката за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи. Мизрахи поднела барања по однос на поништувањето од страна на Владата на разрешувањето на директори и назначување на нови. Во оваа прилика ДИК одлучи дека тие како институција не се надлежни да одлучуваат за поединечни акти што не се однесуваат на правни финансиски и кадровски прашања поврзани со изборите. Разрешувањето на директори и назначувањето на нови, кои подоцна Владата го поништи, министерката треба да го решава со жалба до Управниот суд, велат членовите на ДИК.

XS
SM
MD
LG