Достапни линкови

Околу 320 заболени од коронавирусот надвор од Кина


China - coronavirus - corona virus outbreak - Reuters screen grab

Кинеската владејачка комунистичка партија се соочува со лутината на јавноста поради смртта на лекарот кој беше под закани од властите поради обидот да алармира за новиот вирус во декември, пред да стане глобален проблем. Кинеската влада најави дека ќе испрати тим да ги испита „релевантните прашања во јавноста за смртта на лекарот“.

Во меѓувреме Кина соопшти дека бројот на починати од вирусот достигна 722 лица, додека бројот на заразени засега изнесува 34 илјади луѓе. Американската амбасада во Пекинг соопшти дека во Вухан починал 60 –годишен американски државјанин. Според податоците од новинската агенција Ројтерс во 27 земји надвор од Кина се забележани 320 заболени од коронавирусот.

XS
SM
MD
LG