Достапни линкови

Вести

Нарачките од Али Експрес „имуни“ на коронавирусот

Kontrola korona virusa u državama Zapadnog Balkana

Состојбата со коронавирусот не се одразува на обемот на нарачки од Кина, велат од Пошти на Македонија. Од Светскиот поштенски сојуз и надлежното Министерство за здравство, како што укажуваат, немаат добиено информација за понатамошно постапување заради коронавирусот. И Светската здравствена организација на почетокот на месецов соопшти дека примачите на пратки и писма од Кина не се изложени на ризик од зараза од коронавирус.

„Во изминатиот период не е забележана тенденција на намалување на пристигнати пратки од Али експрес и според вообичената динамика се доставуваат и се подигнувааат пратките од страна на нашите корисници“, велат за МИА од Пошта на РСМ, операторот преку кој стасуваат најголем број од пратките преку Али експрес.

Според Светската здравствена организација, до вчера се регистрирани 31.211 потврдени случаи на заболени од коронавирус во Кина и 637 починати. Во 27 други земји во светот досега се забележани 320 случаи на заразени од коронавирусот.

види ги сите денешни вести

ЕУ подготвена на санкции за Турција

Европската унија е подготвена да ја санкционира Турција поради тоа што продолжува со „еднострани акти и непријателска реторика“, изјави денеска претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел.

„Во октомври пруживме рака на Турција и нашата оценка е негативна со оглед на тоа што продолжуваат со едноставни акти и непријателска реторика. Ќе имаме дебата и на европскиот самит на 10 декември и подготвени сме да искористиме средства кои ни се на располагање за санкционирање на оваа ситуација“, рече на конференција за новинари. Тој истакна дека мора да престане играта на мачка и глушец.

ЕУ уште во октомври се закани со воведување санкции кон Турција, ако не запре со своите акции, особено со нејзиното делување во Либија и Нагорно-Карабах.

Зариф го повика Бајден САД да ги укинат санкциите за Иран

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф го повика избраниот американски претседател Џо Бајден да ги укине санкциите за Иран и додаде дека тој одбива повторно да преговара за меѓународниот договор за нуклеарна програма од 2015 година За време на онлајн обраќањето на конференцијата за Медитеранскиот дијалог организирана од Италија, Зариф изјави дека одлуката на претседателот Доналд Трамп во 2018 година да ги повлече Соединетите држави од договорот претставува „сериозно кршење“ на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која беше одобрен документот.

Бајден сака да преговара за ирански договор

Зариф рече дека Соединетите држави треба да престанат да го кршат меѓународното право и за тоа не се потребни преговори. „Нема да преговараме за договорот за кој веќе се преговараше“, додаде тој. Трамп ги повлече САД од договорот и повторно воведе санкции за Иран. Како одговор, Иран постепено започна да се повлекува од своите обврски согласно договорот. Бајден изрази желба да започне нови преговори со Иран брзо, но во консултација со американските сојузници, откако повторно се приклучи на меѓународниот договор за нуклеарната програма.

Парламентот на Молдавија и ги одзема на новата претседателка ингеренциите врз разузнавањето

избраната претседателка на Молдавија Маја Санду

Молдавскиот парламент, контролиран од социјалистите, го одобри законодавството за одземање на надлежноста избраната претседателка Маја Санду врз разузнавачката служба на земјата и преместување на истата под јурисдикција на пратениците само неколку недели пред таа да ја преземе функцијата. Предлог-законот беше одобрен и покрај тоа што илјадници приврзаници на Санду протестираа во центарот на Кишињев. Санду, која се залага за поблиски врски со Европската унија, го победи актуелниот претседател Игор Додон, поддржан од Русија, на претседателските избори минатиот месец, но во парламентот сè уште доминираат про-московските социјалисти.

Русија ги отфрли барањата за повлекување на своите сили од Трансдњестар

Социјалистите тврдат дека, бидејќи Молдавија е парламентарна република, контролата над разузнавачката служба треба да му биде предадена на парламентот. Овој потег следи откако во јуни минатата година истите социјалисти гласаа за пренесување на контролата врз разузнавањето од парламентот на Додон - нивниот поранешен лидер на партијата. Молдавија, која прогласи независност од Советскиот Сојуз во 1991 година, ја тресат скандали со корупција, вклучително и исчезнување на милијарда долари од банкарскиот систем пред неколку години. Замрзнатиот конфликт со неговиот сепаратистички регион Трансдњестар поддржан од Москва, исто така, додаде континуирана нестабилност во најсиромашната европска земја.

Во војната за Нагорно Карабах загинале скоро 3.000 војници на Азербејџан

Азербејџански војници

Азербејџан го откри бројот на жртвите што ги доживеа воен персонал на оваа земја за време на неодамнешната 44-дневна војна со Ерменија за отцепениот регион Нагорно-Карабах. Министерството за одбрана на Азербејџан соопшти дека за време на конфликтот биле убиени 2.783 нејзини војници и офицери, додавајќи дека се уште се идентификуваат 103 тела. Според соопштението, повеќе од 100 воени лица се водат како исчезнати исчезнати, а 1.245 воени војници биле ранети за време на војната што започна на 27 септември и заврши на 10 ноември со обновување на контролата на Баку над седум соседни области и некои делови на отцепениот регион.

Технологијата и Турција стојат зад воената победа на Азербејџан во Нагорно Карабах

Еден ден претходно, официјални лица на ерменското Министерство за здравство за РСЕ изјавија дека досега биле идентификувани 1.741 ерменски војници и офицери загинати во војната. Кабинетот на азербејџанскиот претседател Илхам Алиев објави дека 8 ноември, денот кога азербејџанските трупи ја вратија контролата врз клучниот град Шуша ќе се одбележува секоја година како Ден на победата.

ЕУ со акционен план против дезинформациите

илустрација

Европската комисија објави план насочен кон зајакнување на „отпорноста“ на демократиите во ЕУ пред „предизвици“ како што е широко распространетата дисеминација на дезинформации и предлага санкции за „странските актери“ како дел од построг механизам за надзор на онлајн платформи. Во акциониот план за европска демократија, се наведува дека Унијата „треба посистематски да го користи целиот спектар на алатки за спротивставување на странското мешање и влијание врз операциите и понатаму да ги развива, вклучително и со наметнување трошоци за сторителите“.

Јурова- ЕУ бара начин за санкции за создавачите на дезинформации и лажни вести

Првпат Европската комисија во официјален документ предлага воведување санкции за ширење дезинформации. Во документот се додава дека планот доаѓа во време кога „се зголемува притисокот врз демократијата, владеењето на правото и човековите права на глобално ниво“. Предупредувајќи дека информациите можат да бидат „оружје на странски актери“, во документот се вели дека „одредени трети земји, особено Русија и Кина, се вклучиле во насочени операции за влијание и кампањи за дезинформирање околу ковид-19 во ЕУ, нејзиното соседство, и на глобално ниво, обидувајќи се да ја поткопаат демократската дебата, да ја влошат социјалната поларизација и да го подобрат сопствениот имиџ “.

Бајден ќе побара од Американците 100 дена да носат маски

Избраниот претседател на САД Џо Бајден

Избраниот претседател на САД Џо Бајден ќе побара од Американците да носат маски за неговите први 100 дена на функцијата, откако тој ќе ја преземе власта во јануари во услови на влошена пандемија. „На првиот ден кога ќе бидам инаугуриран, ќе барам од јавноста 100 дена да носи маски ... не засекогаш, само 100 дена“, изјави Бајден за Си-Ен-Ен во своето прво заедничко интервју со избраната потпретседателка Камала Харис од изборите. Бајден рече дека широко распространетата употреба на маски ќе доведе до „значително намалување“ на вирусот.

Трамп го обвини Бајден за преувеличување на здравствената криза

Избраниот претседател честопати повикуваше на носење маски за време на кампањата. Сепак, тој призна дека претседателот можеби нема законско овластување да издава таква наредба на национално ниво. Здравствените власти на САД велат дека носењето маска обезбедува одредена заштита на лицето што ја носи и помага во намалување на преносот на вирусот од заразени лица. Позицијата на Бајден е спротивна на претседателот Доналд Трамп, кој го минимизираше вирусот, го исмејуваше носењето маска и повика на повторно отворање на економијата.

Трамп во болница, коронавирусот се шири во Републиканската партија

Во октомври, Трамп беше хоспитализиран со ковид-19. Бајден ќе ја преземе функцијата во јануари, кога земјата се подготвува на масовна вакцинација. Во интервјуто, Бајден рече дека ќе биде „среќен“ што ќе се јавно ќе се вакцинира за да покаже дека нема проблеми во врска со ефикасноста и безбедноста на вакцините. Тројца поранешни претседатели - Барак Обама, Џорџ Буш и Бил Клинтон - исто така изјавија дека ќе се вакцинираат јавно за да покажат дека вакцината е безбедна. Избраниот демократски претседател исто така рече дека го замолил д-р Ентони Фаучи, шеф на Националниот институт за алергија и заразни болести, да остане на таа функција.

ВМРО ДПМНЕ продолжува со блокада на улици во повеќе градови

Протест на ВМРО-ДПМНЕ пред Владата под мотото „Стоп за распродажбата на државните и националните интереси“, Скопје, 1 декември 2020

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ повторно ќе ги блокира улиците низ главниот град. „Заев тргува со идентитетот, јазикот, историјата. Народот се буди, протест сега, за да не биде предоцна. Протест во 20 градови низ Републиката и блокадата на Владата, МНР и Министерството за правда“, се вели во повикот на ВМРО-ДПМНЕ. Протестните блокади ќе почнат во 16:00 и ќе траат до 17:00 часот.

Бучковски во Софија, Комисијата онлајн за Делчев

Оваа партија почна да организира протести од минатата недела, по интервјуто на премиерот Зоран Заев за бугарската агенција БГНЕС кое поттикна лавина реакции. Во него Заев, меѓу другото рече дека имаме заедничка, а не споделена историја, дека Гоце Делчев е револуционер и за Бугарите и за Македонците и дека Југославија не разделувала.

Времето денеска: значително облачно со дожд

Наутро понекаде по котлините ќе биде магливо. Преку денот значително облачно со повремен дожд поинтензивен во јужните делови. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Дневната температура ќе биде од 4 до 11 степени. Во Скопје и околината слично време. Дневната температура ќе биде до 8 степени.

Почина поранешниот министер за култура Благоја Стефановски

Поранешниот министер за култура и пратеник Благоја Стефановски Баге

Во Битола на 67-годишна возраст почина поранешниот македонски министер за култура, во еден мандат пратеник и долги години директор на Битолскиот театар, Благоја Стефановски – Баге.

Зад Стефановски стои богата професионална кариера поврзана со културниот живот во градот и државата, успеси со Битолскиот театар, успешно менаџирање на фестивалите „Охридско лето“, „Војдан Черондрински“ и „Ристо Шишков“, како и репрезентативно учество во меѓународната театарска асоцијација НЕТА.

Благоја Стефановски – Баге е добитник на бројни признанија и награди, а последнота беше од Општина Битола кога минатата година ја доби Наградата за животно дело.

ВМРО-ДПМНЕ на протест пред МНР, правда и владата

Скопје- ВМРО-ДПМНЕ го блокираше Министерството за надворешни работи поради преговорите на македонската со бугарската власт поврзани со историјата, 03.12.2020

ВМРО-ДПМНЕ попладнево на три места, пред Министерството за надворешни работи, Министерството за правда и пред Владата одржа протест под мотото “Оставка на Заев, слобода на народот“. Пред министерството за надворешни работи пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Рашела Мизрахи рече дека премиерот Зоран Заев немал мандат да ја брише историјата.

„Овој собир не е против ниту една соседна држава, туку е против Заев и неговата екипа кои ги распродаваат националните интереси за кои живот дале македонските херои. Заев нема мандат да ја брише историјата и да ја пишува тој како што сака. На ова мора да се стави крај час поскоро“, рече Мизрахи.

Претходно, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека додека тој ги обвинувал нив за лажен патриотизам, а соопштувал дека ќе се менуваат учебниците по историја согласно како што вели бугарските желби.

„Лажливецот Заев велеше дека потпишал договор за пријателство со кој се отворени вратите кон ЕУ, а сега гледаме дека тој негов договор ги затвора вратите на ЕУ. Лажливецот Заев нѐ убедуваше дека бугарскиот меморандум бил некаква политичка игра без значење, за да сега гледаме дека токму тој меморандум е официјална државна стратегија. Лажливецот Заев тврдеше дека нема да има анекс на договорот со источниот сосед, а денес гледаме дека преговара токму за тоа“, наведе Мицкоски.

Инаку ВМРО-ДПМНЕ почна да организира протести од минатата недела, по интервјуто на премиерот Зоран Заев за бугарската агенција БГНЕС кое поттикна лавина реакции. Во него Заев рече дека имаме заедничка, а не споделена историја, дека Гоце Делчев е револуционер и за Бугарите и за Македонците, дека Југославија не разделуваше, дека Бугарија не е фашизам, туку наш пријател, а дека имало некоја администрација во почетокот, а оти потоа Бугарија се дигнала заедно со антифашизмот.

Во Грција сто починати од Ковид 19 за 24 часа

Архивска фотографија- луѓе во скафандери носат ковчег на починат од Ковид19, Грција

Во изминатите 24 часа во Грција повторно е регистриран голем број смртни случаи од Ковид-19, починаа 100 лица, а заразени се 1.882 лица, јави дописничката на МИА од Атина.

Според официјалните податоци од Националната организација за јавно здравје на Грција, 622 пациенти се приклучени на апарати на Одделите за интензивна нега, девет повеќе од вчера.

Од почетокот на епидемијата, во Грција има 111.537 заразени и 2.706 починати од Ковид-19.

Нови 1342 заразени со Ковид-19, 22 починати

Архивска фотографија- Инфективна клиника, ковид 19 амбуланта

Од направени 3399 тестирања во последните 24 часа, регистрирани се 1342 нови случаи на Ковид-19, додека во исто време починаа 22 лица, а Институтот за јавно здравје регистрира 679 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство.

Од вкупниот број новодијагностицирани пациенти во Скопје се 479, Прилеп 84, Битола 83, Гостивар 63, Велес 59, Тетово 58, Куманово и Струга по 52, Охрид 49, Штип 45, Кавадарци 42, Гевгелија и Кочани по 33, Кичево 31, Струмица 29, Делчево 22, Дебар 20, Неготино 18, Свети Николе и Ресен по 13, Крива Паланка и Радовиш по 12, Пробиштип-10 и неколу други градови кои имаат едноцифрен број новозаболени.

Со ова вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 65231, бројката на оздравени пациенти е 41656, на починати е 1847, а бројот на активни случаи изнесува 21728.

МАНУ, МПЦ-ОА и УКИМ со заеднички меморандум- Македонски манифест

Архивска фотографија- зградата на МАНУ

Македонската академија на науките и уметностите, Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија и Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје денеска излегоа со заеднички став за како што наведуваат апсурдните барања од Бугарија во кој ги охрабруваат претседателот, премиерот, Собранието и другите фактори да почитуваат неколку постулати.

Овие институции бараат преговорите да се водат на рамноправна и принципиелна основа, со должно почитување на меѓународното право, без никакво условување од едната или од другата страна и со почитување на достоинството на македонскиот народ, да се почитуваат безрезервно сознанијата на македонските општествени, хуманистички и културолошки науки во врска со автохтоноста на македонскиот народ и неговиот историски, јазичен, културен и религиски континуитет, да се уважуваат не само објективните факти и научната аргументација, туку и комплексната интерпретација на историските факти, настани и личности.

„Да се уважуваат сознанијата, утврдените факти, усвоените теории и емпириските истражувања на современата светска славистика, лингвистика, историографија и меѓународното право, според коишто : македонскиот јазик и неговите дијалектни разновидности имаат свој просторен континуитет (што значи дека македонските дијалекти постојат и надвор од границата на денешна Македонија) и свој временски континуитет (што значи дека македонскиот јазик опстојувал со векови)“, наведуваат од МАНУ, МПЦ-ОА и УКИМ.

За македонскиот идентитет од трите институции наведуваат дека тој го црпи својот легитимитет од повеќе-вековните традиции, преданија, обичаи, колективна меморија, менталитет, јазикот, артикулираната свест за етнокултурната посебност, колективниот интегритет, почитта кон традиционалните религиски институции и наративот за припадноста на одреден географски и историски простор.

„Споделените места на меморија на балканските и медитеранските простори подразбираат инклузивен однос, а не ексклузивно присвојување на историјата и традицијата, подразбираат интелектуална слобода, а не робување на анахроните историски стереотипи и илузии, не културен и историски хегемонизам. Историската вистина не е политичка догма, туку дијалошка, повеќедимензионална категорија чувствителна на гледната точка, во тој контекст и на националниот интерес на секоја држава, вклучително и на Републиката", се наведува во манифестот.

Апелираат процесот за евроинтеграција да продолжи во духот на меѓусебно почитување и уважување на вложените напори од наша страна за исполнување на критериумите, да се применуваат позитивните и општоприфатени меѓународни Конвенции и Декларации на ОН за правото на самоопределување и за човековите права и слободи, да се почитува безусловно слободно изразената волја на македонскиот народ, неговата етничка и духовна посебност, да се почитува волјата на македонските граѓани, припадници на македонската Република.

Владата подготвена да ги објави записниците за петте историски личности за кои е договорено заедничко чествување со Бугарија

Архивска фотографија- премиерот Зоран Заев

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека Владата е подготвена да ги објави записниците за историските личности чие заедничко чествување досега договори македонско-бугарската комисија за историски и образовни прашања.


„Нашата Влада од досега усвоените записници е подготвена на некоја од следните седници да ги објави записниците за петте историски личности, односно трите историски периоди за да испратиме порака, дека веднаш после тоа започнуваме со импелемнатција на учебниците за 2021-22 година и од бугарска и од македонска страна, за сето она што е поврзано со Цар Самоил, Кирил и Методиј, Климент и Наум Охридски, изјави Заев, одговарајќи на новинарски прашања по отворањето на фотонапонска централа во Неготино.

Тој изрази уверување дека многу брзо ќе има и други решенија, затоа што, преку тие решенија, како што рече, го градиме заедничкото пријателство на двете земји.

Инаку денеска и утре заедничката Комисија ја одржува 11 средба, овојпат онлајн, поради пандемијата со коронавирусот. На средбата се разговара за револуционерот Гоце Делчев, евентуалното негово заедничко чествување и македонските учебници за перидот среден век и ран османлиски период. Претходно, комисијата ги помина бугарските учебници за тој период.

Јурова- ЕУ бара начин за санкции за создавачите на дезинформации и лажни вести

Архивска фотографија- Потпретседателката на Европската комисија Вера Јурова

Потпретседателката на Европската комисија Вера Јурова рече дека извршното тело на Европската унија ќе предложи санкции за оние кои шират дезинформации и лажни вести за тие да ја „платат цената“. Јурова во интервју за Радио Слободна Европа вели дека блокот мора да се спротистави на ширењето на дезинформациите.

“Создавачите на дезинформациите не плаќаат никаква цена за тоа. Јас мислам дека тоа не може да помине без да платат и затоа ние бараме начин како да се воспостават санкции“ вели Јурова.

Потпретседателката додава и дека тие ќе се обидат да се справат и со надворешното влијание и надворешните актери. Јурова вели и дека санкциите треба да го следат европскиот режим за казни за сајбер криминал кој беше првпат употребен оваа година за замрзнување на средствата и забрана за визи за прекршителите, претежно државјани и компании од Русија, Кина и Северна Кореја.

Во Србија 7802 новозаразени, 61 починат

Србија- медицински лица изнесуваат пацинет заболен со Ковид19

Во Србија, во последните 24 часа, се потврдени 7.802 нови случаи на коронавирус, а 61 лице починало. На апарати за дишење се 288 лица, што е најмногу од почетокот на епидемијата. Во тој период се тестирани 22.243 луѓе, а хоспитализирани се 7.726 лица, објавено е на веб-страницата Covid-19.rs.
Досега во Србија биле заразени 199.158 лица, од кои 1.765 починале. Тестирани се вкупно 1.844.731 граѓани.

Заев: Има напредок на историската Комисија, а за идентитетот и јазикот гарантирам дека не се преговара

Зоран Заев

На денешната средба на Комисијата за историски прашања е постигнат напредок. Свесни сме дека разговорите со Бугарија треба да продолжат без разлика на исходот од претстојниот Совет на министри, изјави денеска премиерот Зоран Заев, додавајќи дека деновиве се прават напори да се изнајде решение.

„Треба да се имплементираат Договорите со Грција и Бугарија. Во оваа насока, Бучковски треба да е мотиватор за реализација на договорите. Разговорите, пак со Бугарија, ги води МНР, односно Бујар Османи, а вклучен е и вицепремиерот Никола Димитров. Тука е секако и мојот кабинет, но и амбасадарот во НАТО, Дане Талевски“, изјави премиерот.

Премиерот повтори дека грижата за националните интереси е секогаш добредојдена, но дека гарантира дека не се преговара за идентитетот и јазикот, бидејќи тоа е право на самоопределување и додаде дека на денешната средба на Комисијата за историски прашања е постигнат напредок, а во учебната година 2021/2022 ќе започне имплементација во учебниците на она што е договорено во Комисијата за историски прашања. За ставот на опозицијата и односот на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, Заев рече дека „тоа што го прават лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и душегрижниците, го прават од потреба за доаѓање на власт и ништо друго“.

Мистериозниот објект што кружи околу Земјата е стара ракета

Илустрација

Мистериозниот објект што кружи околу Земјата не е астероид, туку ракета стара 54 години, потврдија денес астрономите на НАСА. Објектот, кој бил забележан со телескоп на Хаваите, потврдил дека станува збор за ракета, објави лабораторијата на НАСА во Калифорнија, јави АП.

Кога бил откриен во септември, се верувало дека објектот е астероид, но еден од главните експерти на НАСА, Пол Ходас, брзо се посомневал дека станува збор за ракета „Кентаур“ од мисијата „Сарвејор 2“, која беше прогласена за неуспешна во 1966 година, откако не успеа да слета на Месечината. Кентаурот е долг десет метри и има дијаметар од три метри.

Тврдењето на Ходас се покажа како точно кога тим од Универзитетот во Аризона, предводен од Вишну Реди, користеше инфрацрвен телескоп од Хаваи за да го разгледа мистериозниот предмет. Кентаурот орбитира околу 50.000 километри од земјата. Ќе ја напушти орбитата во март и ќе се врати да кружи околу Снцето, а неговото следно враќање се предвидува во 2036 година, објави АП.

Македонија и Британија склучија спогодба за партнерство и трговија

Бујар Османи и Рајчел Галовеј на потпишувањето на Спогодбата за партнерство, трговија и соработка меѓу С. Македонија и Британија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи и амбасадорката на Обединетото Кралство, Рајчел Галовеј, ја потпишаа Спогодбата за партнерство, трговија и соработка меѓу Северна Македонија и Обединетото Кралство, на свечена церемонија организирана по тој повод.

„Договорот значи потенцијал за бизнисите да ја зголемат економската активност меѓу двете земји, тоа ќе значи потенцијал и за останатите бизниси да оформат нови релации на соработка ослободени од бариерите на границите; ова е потенцијал и за нови британски инвестиции овде во Северна Македонија, за нови работни места, за поголема активност и на домашните компании и секако, потенцијал за севкупен економски напредок што претставува круна на одличните односи меѓу двете земји”, рече Османи.

За време на церемонијата на потпишување на Спогодбата, свое обраќање имаше и амбасадорката Рејчел Галовеј, а преку видео-линк се обрати и Мартин Викерс, специјален пратеник за трговија со Западен Балкан на британскиот премиер Борис Џонсон.

ССМ: Предлогот од МТСП не е во прилог на „недела неработен ден“

Архивска фотографија од прес-конференција на ССМ

Предложените измени во Законот за работни односи од страна на Министерството за труд и социјална политика не одат во прилог на тоа недела да биде прогласена за неработен ден, реагираше денеска Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ).

Во реакцијата од ССМ се наведува дека предлогот на Министерството за труд и социјална политика е во насока на утврдување на постапка која треба да ја спроведуваат работодавачите за работниците да работат во недела, а не да се утврди правото неделата да е неработен ден. Сметаат дека евентуалните исклучоци од правото недела да биде неработен ден, треба да се уредат во Законот за работни односи како базичен закон, врз основа на анализа за тоа во кои дејности мора да има контиуниран процес на работа.

„Предлог на ССМ е работниците кои по исклучок се ангажирани да работат во недела задолжително да имаат право на зголемување на основната плата по час најмалку за дополнителни 50 проценти за работа во недела, како и право на слободен ден во текот на неделата“, велат од ССМ.

Ангелов: Имаме две кризни состојби, Ковид и мигрантите

В.д. директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов

Во овој момент во земјава имаме две кризни состојби, едната е со ковид-19. Во тек е првиот месец и ќе биде продолжена уште шест месеци. Втората кризна состојба не е на целата територија, туку само на јужната и северната граница и е поврзана со мигрантите, со нивниот влез и транспорт низ Северна Македонија, изјави денеска в.д. директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов.

„Мигрантите, покрај безбедносниот ризик, внесуваат и зараза. Имаме информации дека во одредени кампови е силно раширен ковид-19 зашто тие таму немаат никакви услови, посебно не хигиенски, а да не зборуваме за дистанца. Натрупани се особено во некои кампови во Грција каде бројката е повеќекратно поголема од дозволената и нивниот трансфер, влез и движење низ земјава може негативно да се одрази освен безбедносно и во однос на ширењето на пандемијата“, рече Ангелов.

На прашањето дали има притисок на јужната граница, тој одговори дека располага со информации, но тоа е надвор, како што истакна, од она што смее да го каже.

Трамп со ново видео во кое без докази обвинува за изборна измама

Доналд Трамп

Претседателот на САД, Доналд Трамп, објави видео во должина од 46 минути со кое ги рециклира своите неосновани тврдења за измама на гласачите на изборите што ги загуби минатиот месец од противкандидатот на демократите Џо Бајден. На видеото, објавено на Фејсбук доцна на 2 декември, Трамп го нарече говорот можеби „најважниот што некогаш сум го направил“, бидејќи тој сугерираше дека Врховниот суд треба „да го направи она што е во ред за нашата земја“ и да го поништи резултатот.

Стоејќи зад говорница со претседателскиот печат, 74-годишниот Трамп ги доведе во прашање резултатите што покажаа дека Бајден зеде рекордни 81 милиони гласови на изборите, 7 милиони повеќе отколку што беа дадени за него, уште еднаш нарекувајќи ги „наместени избори“, иако членови на неговата администрација, вклучително и блискиот сојузник, државниот обвинител Вилијам Бар, постојано изјавуваат дека нема доказ за широко распространета измама на гласачите.

Додека Фејсбук и Твитер, каде Трамп објави врска до видеото, ги етикетираа објавите како проблематични, стотици илјади негови поддржувачи го „лајкуваа“ видеото.

49 нови пациенти за 24 часа во скопските ковид центри

Илустрација - Еден од Ковид центрите во Скопје

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје хоспитализрани се 49 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 461 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град, соопшти Министерството за здравство (МЗ).

Во последното деноноќие, на интерните клиники имало вкупно 20 приеми и тоа на ТБЦ имало девет приеми, еден во ковид центарот на Клиниката за неврологија, двајца болни се хоспитализрани на Клиниката за дерматовенерологија, тројца пациенти на Клиниката за нефрологија и исто толку во ковид – центарот на Клиниката за уво, нос и грло. На Клиниката за очни болести имало два приеми. Во ковид – центарот во ГОБ „8 Септември“ имало 15 нови приеми на пациенти, а 14 болни биле примени на Инфективната клиника.

Во изминатите 24 часа дома се пуштени 39 оздравени пациенти, соопшти МЗ.

Битолскиот и софискиот универзитет заедно го чествуваат Св. Климент

Илустрација - Универзитетот „Св. Климент Охридски“ - Битола

Универзитетите од Софија и Битола, во рамки на заедничкото празнување на св. Климент Охридски, денеска почнаа заедничка научна конференција на тема „Димензиите на компетенциите“.

Како што соопшти Универзитетот „Св. Климент Охридски“-Битола (УКЛО), конференцијата ја отворија министерката за образование и наука Мила Царовска, заменик-министерот за образование на Бугарија Тања Михајлова, ректорот на Софискиот универзитет проф. д-р Анастас Герджиков и проректорот на УКЛО – проф.д-р Марјан Ѓуровски, а учествуваат професори од двете земји со трудови и истражувања.

Конференцијата ќе резултира со издавање заеднички зборник на трудови, за што е формиран заеднички научен, програмски и организациски комитет. Во обраќањето на свеченото отворање, информира УКЛО, министерката Царовска го поздрави заедничкото празнување на св. Климент Охридски и нагласи дека е добар знак за нас и за нашита два универзитета што во духот на европските вредности за партнерство, за поврзување и низ нов академски дискурс тежиштето е ставено на квалитетна меѓусебна соработка.

Битиќи претстави платформа „За татковината со љубов“

Вицепремиерот Фатмир Битиќи

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, објави дека вчера, заедно со 20-тина водечки економски експерти во земјава од повеќе различни области, бил одржан првиот иницијален состанок од платформата „За татковината со љубов“ чиј иницијатор за формирање е вицепремиерот за економски прашања, соопшти Кабинетот на вицепремиерот.

„Ја крстивме „За татковината со љубов“ затоа што е токму тоа, обединување и работење за заедничка мисија а тоа е - економска благосостојба на татковината и граѓаните кои живеат во неа. Идејата зад неа е на едно место да се соберат водечките економски експерти во земјава од повеќе различни области: макроекономија, јавни финансии, даноци, инвестиции, царина, претприемништво, човечки капитал, стратешко планирање... И да претставуваат советодавно тело за економски стратешки размислувања“, информираше Битиќи.

Според вицепремиерот, платформата ќе претставува своевиден тинк-тенк на државата за сите прашања поврзани со стратешкиот развој на домашната економија.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG