Достапни линкови

Британија именуваше нов амбасадор во САД


Карен Пирс

Британската влада денеска ја назначи Карен Пирс, која досега беше амбасадор во Обединетите нации, за нов амбасадор во Вашингтон, што по Брегзит се смета за клучна позиција.

Во моментот кога односите меѓу Велика Британија и САД се критични, местото шеф на британската мисија во Вашингтон е испразнето по дипломатскиот скандал на Ким Дарох, кој беше принуден да си поднесе оставка, бидејќи даде омаловажувачки забелешки за американскиот претседател Доналд Трамп.

По Брегзит, официјален Лондон сака да преговара за амбициозен нов трговски договор со Вашингтон, но го налути Трамп со тоа што му додели ограничено учество во британската телекомуникациска мрежа 5Г на кинескиот производител на телекомуникации Хуавеј и покрај предупредувањата на САД.

Како што изјави портпаролот на британскиот премиер Борис Џонсон, тој ја смета Пирс за „извонреден“ дипломат, а и американскиот претседател Трамп според пишувањата на „Дејли мејл“, исто така посебно ја почитува Пирс.

Пирс изјави дека таа сака„дополнително да ги зајакне и продлабочи односите меѓу двете земји и нации“.

Британскиот амбасадор во САД, Ким Дарох поднесе оставка од функцијата откако во јавноста протекоа доверливи белешки во кои тој ја критикува администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп.

XS
SM
MD
LG