Достапни линкови

Судскиот совет не поведе постапка против судијката Кацарска


Добрила Кацарска

Судскиот совет нема да поведе постапка за утврдување одговорност против судијката Добрила Кацарска. Во соопштението до јавноста се наведува и дека досега не е поднесена претставка против Кацарска за конкретниот случај.

„Заради заштита на личноста и интегритетот на судиите, Судскиот совет на Република Северна Македонија во врска со поднесеното барање од судијата на Основен кривичен суд Скопје Добрила Кацарска, кое се однесува на дадениот исказ во својство на сведок од страна на јавниот обвинител на Основно јавно обвинителство Радовиш Лиле Стефанова во постапката по предметот со кодно име „Рекет“, ја известува јавноста дека пред Судскиот совет на Република Северна Македонија досега не е поведена постапка за утврдување одговорност, ниту, пак, е поднесена претставка против судијата Добрила Кацарска за конкретниот случај“, се вели во соопштението од Судскиот Совет.

До оваа одлука следува откако во своето сведочење во случајот „Рекет“ обвинителката Стефанова која го води случајот „Империја“ во кој е осомничен бизнисменот Јордан Камчев, рече дека судијката Добрила Кацарска, преку колега вршела притисок да не се одреди мерката притвор на осомничениот Камчев.

Инаку осомничениот бизнисмен во „Империја“ е сведок во случајот „Рекет“. Според обвинението, Јанева, првоосомничениот Бојан Јовановски- Боки 13 и Зоран Милевски се здружиле за да му земаат пари на Камчев во замена за олеснителни околности во предметот кој тогашното СЈО го водеше за него. Милевски на првото рочиште ја прифати вината и доби три години затворска казна.

XS
SM
MD
LG