Достапни линкови

Продолжуваат протестите во Алжир против власта


Денеска во Алжир се одржа педесет и првиот протест на незадоволните граѓани против актуелната власт.

Како што јави Франс прес, демонстрантите извикувале пароли: „Или ние, или тие власти“, „Цивилна држава, а не воена“, алудирајќи на влијанието на војската врз моќта.

Протестите во Алжир започнаа на 22 февруари и доведоа до оставка на тогашниот претседател Абделазиз Бутефлик. Протестите продолжија и покрај оставката на Бутефлик и претседателските избори на кој победи Абделмаџид Тебан, бидејќи протестното движење повикува на заминување на сите функционери поврзани со сегашниот државен систем.

XS
SM
MD
LG