Достапни линкови

Тора-Санчез: Разговори за надминување на политичката криза


Ким Тора, претседател на Каталонија

Претседателот на Каталонија, Ким Тора денеска изјави дека во рамките на разговорите со шпанските власти,сака да постигне договор за датум за одржување референдум за независност на регионот, истакнувајќи дека нема враќање назад од патот кон отцепување.

Тора вчера се сретна со шпанскиот премиер Педро Санчез, кој отфрли каков бил потег кон независност, но се согласи да одржи разговори со раководството на Каталонија со цел да се реши најголемата политичка криза во изминатите неколку децении. Администрацијата на Санчез повеќе пати изјави дека не доаѓа предвид одржувањето на референдум, бидејќи не е во согласност со Уставот на Шпанија.

Премиерот на Шпанија се обиде да ги насочи разговорите кон социјални прашања, финансирање за регионот и влијанието на неодамнешното невреме во источниот дел на Шпанија. Резултатите од неодамнешните анкети покажуваат дека околу 7,5 милиони луѓе во Каталонија се скоро рамномерно поделени во ставот за независноста.

XS
SM
MD
LG