Достапни линкови

Трамп и Џинпинг разговарале за коронавирусот


американскиот претседател Доналд Трамп

Кинескиот претседател Си Џинпинг зборувал телефонски со американскиот претседател Доналд Трамп за коронавирусот, истакнувајќи дека Пекинг не „штеди напори во борбата против епидемијата“, јавија кинеските државни медиуми. Од инфекцијата за која се верува дека потекнува од централниот дел на Кина се заразени најмалку 30.000 луѓе, додека над 630 починале, главно во Кина. Локалните власти затворија неколку милионски градови со цел да го спречат ширењето на вирусот.

XS
SM
MD
LG