Достапни линкови

Убиени тројца Палестинци во судири со израелските сили


Израелските војници апсат палестински демонстратор на Западниот брег на 31 јануари.

Насилството меѓу Израелците и Палестинците е во пораст откако американскиот претседател Доналд Трамп го објави неговиот мировен план за Блискиот Исток. Израелските сили убиле тројца Палестинци за време на судирите на Западниот брег. Друго лице загинало во источен Ерусалим откако отворило оган кон израелската полиција.

Дванаесет израелски војници е повредени во според армијата, палестински напад со автомобил на автобуска станица во Ерусалим. Палестински тинејџер вчера беше застрелан во судири со израелски војници на Западниот брег.

Во меѓувреме Израел речиси секојдневно спроведува напади врз цели на Хамас во Појасот Газа. Израел го поддржа планот на Трамп за разлика од Палестинците кои го осудија.
XS
SM
MD
LG