Достапни линкови

Средба на Зеленски и Ердоган за зајакнување на трговијата


Украинскиот претседател Володомир Зеленски и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на средба во Киев.

Украинскиот претседател Володомир Зеленски се сретна со неговиот турски колега во Киев, на разговори кои се очекува да бидат фокусирани на трговијата.

На состанокот во претседателската палата Марински, Зеленски и Реџеп Таип Ердоган треба да разговараат за начините за „зајакнување на стратешкото партнерство и соработката во сите области на интеракција“ според соопштението на украинското претседателство.

Двајцата лидери кои последен пат се сретнаа во август во Анкара, исто така треба да претседаваат и со осмиот состанок на Стратешкиот совет на високо ниво и да присуствуваат на бизнис форумот меѓу Украина и Турција.

Зеленски, кој е поранешен комичар, победи на претседателските избори во април 2019 година на ветувања дека ќе ја искорени корупцијата и дека ќе ја подобри економијата во Украина.

Тој исто така се обврза дека ќе стави крај на долгогодишниот конфликт со сепаратистите поддржани од Москва во источна Украина, во кој загинаа повеќе од 13.000 луѓе од април 2014 година.

Ердоган, кој во последните години ги зајакнува односите со Русија, решително се спротивстави на руското анектирање на Крим во март 2014 година, особено зборувајќи за кримските Татари кои се етничко турско малцинство.

XS
SM
MD
LG