Достапни линкови

Џонсон: Британија нема да ги подрива европските стандарди


Архива - Британскиот премиер Борис Џонсон.

Велика Британија нема да спроведува никаква „нелојална конкуренција“ кон Европската унија, за што има стравувња во Европа после Брегзитот, изјави денеска британскиот премиер Борис Џонсон зборувајќи за идните односи со 27-те земји членки на Унијата.

„Нема да се впуштаме во никаков дампинг, трговски, економски или еколошки“, како што стравува Брисел, рече Џонсон обврзувајќи се дека нема да ги подрива европските стандарди, во говор во кој ги изложи клучните точки од ставот на неговата земја во преговорите со ЕУ за идните односи после Брегзитот.

Исто така тој рече дека Британија нема да се усогласува со европските регулативи како цена за слободна трговија.

„Дали ќе инсистираме да тоа ЕУ да прави исто како и ние како цена за слободна трговија, секако дека нема. Не гледам причина на тоа да се обврзуваме со договорот со ЕУ. Ќе го вратиме полниот суверенитет над нашите граници, имиграцијата, конкуренцијата, прописите за субвенциите, заштита на податоците“, рече Џонсон.

Тој додаде и дека соработката со Европа за прашањата за одбраната и надворешнта политика, не мора нужно да бидат ставени во договорот.

ЕУ денеска објави дека е подготвена да договори со Велика Британија „многу амбициозен трговски договор“, но го предупреди Лондон дека е против секаков обид за нелојална конкуренција.

Со тој договор, како што предлага ЕУ, би се отстраниле сите царини и квоти на стоката разменета со земјите на Унијата, што ЕУ досега тоа никогаш не го предложила на своите партнери, изјави главниот европски преговарач за Брегзит Мишел Барни.

Шефицата на Европската комисија Урсула фон дер Лајен сепак предупреди дека нивото на британскиот пристап на европскиот единствен пазар ќе зависи од британското усогласување со прописите на ЕУ.

XS
SM
MD
LG