Достапни линкови

ВМРО-ДПМНЕ: Заев се обидува да ги одложи изборите


Архивска фотографија- Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски денеска наведе дека изјавата на претседателот на СДСМ Зоран Заев е “повторен обид за одлагање на изборите и уште еден доказ дека знае дека народот не го сака и ќе биде убедливо поразен“.

„Кога Заев виде дека не може да му помине закон за јавно обвинителство за да се спаси од одговорност сега се обидува да одложи избори. Со една реченица власта на Заев му треба за да избегне одговорност за криминалот и корупцијата“, наведе Николоски.

Заев денеска, по рочиштето за случајот „Монструм“ каде што беше повикан како сведок, рече дека Законот за јавно обвинителство, протоколот за НАТО и Законот за одбраната, се дел од агендата што е договорена од сите партии да се заврши до распуштањето на Собранието на 12 февруари и дека ако некој го прекрши тоа, дотогаш распуштањето на парламентот и распишувањето на изборите нема да се случи.

XS
SM
MD
LG