Достапни линкови

Кремљ најави можен разговор на Путин и Ердоган за Сирија


Архивска фотографија- Портпаролот на Кремљ Дмитри Песков

Официјален Кремљ соопшти дека, ако се неопходни, можно е да се организираат разговори меѓу рускиот претседател Владимир Путин и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган откако двете сили се судрија по турската воена акција во која турските сили убија десетици сириски владини војници кои се поддржани од Русија.

Портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков ова го соопшти денеска, неколку часа откако Ердоган пред новинарите во Истанбул рече дека Москва не треба да се инволвира во ситуацијата во која турските сили извршија напад во последното упориште на сириските бунтовници Идлиб. Ердоган рече дека според првичните информации 30-35 сириски војници биле „неутрализирани“, додека турските власти соопштија дека шест нивни војници загинале во интензивните напади од сириските бунтовници кои биле повод за нападот.

Турција и Русија, кои поддржуваат спротивни страни во Сирија, се согласија да работат на намалување на борбите во Идлиб и да создадат демилитаризирана зона. Како и да е, силите на сириската влада поддржани од Русија, преземаа офанзива во Идлиб последниве недели. Минатиот месец Ердоган рече дека тие го губат трпението со воениот напад во сириската провинција Идлиб, последното упориште на опозицијата. Тој ја обвини Русија дека не ги почитува договорите со кои треба да се заврши насилството таму.

XS
SM
MD
LG