Достапни линкови

Помпео го повика Казахстан да врши притисок врз Кина


Американскиот државен секретар Мајк Помпео за време на посетата на Казахстан

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го повика Казахстан да му се придружи на Вашингтон во притисокот врз Кина за третманот на муслимаските малцинства во регионот Ксинџијанг. Организациите за човекови права соопштуваат дека кинеските власти ги притвораат и вршат присилна индоктринација на Ујгурите,Казахстанците и други муслимански етнички групи во Ксинџијанг. Кина е главен трговски партнер на Казахстан, а провладините медиуми во земјата избегнуваат да известуваат за ситуацијата во Ксинџијанг. Помпео за време на посетата на Нур-Султан порача дека со шефот на казахстанската дипломатија Мухтар Тилеуберди разговарал за прашањето.

„Соединетите држави ги повикуваат сите земји да ни се придружат во притискање за итен прекин на оваа репресија. Бараме едноставно од нив да им обезбедат безбедно прибежиште и азил на оние што сакаат да побегнат од Кина. Заштитете го човечкото достоинство, направете го она што е правилно“, изјави Помпео.

Тилеуберди, чија влада досега одбиваше да ја критикува Кина поради Ксинџијанг, не даде коментар за ова прашање и наместо тоа, се фокусираше на економската и безбедносната соработка со САД.

XS
SM
MD
LG