Достапни линкови

Пензиите покачени за 722 денари


Вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска

Вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска денеска изјави дека јануарските пензии на 324.000 корисници на пензија се повисоки за 722 денари. Според неа, покачувањето не е популизам пред избори, туку се должи на стабилизација на пензискиот систем во изминатите две години.

„Со ова добиваме просечната пензија оваа година да изнесува 15.500, а за две и пол години таа пораснала за 1.746 денари“, рече Царовска.

Претседателката на Сојузот на здруженијата на пензионерите Станка Трајкова ја поздрави одлуката и порача дека со зголемувањето се подига вредноста на просечната пензија во државата.

XS
SM
MD
LG