Достапни линкови

Вести

Кина со мерки за увоз на производи за спречување на коронавирусот

Лабораторија во Кина во која се тестира коронавирусот

Кинекото министерство за финансии соопши денеска дека ослободени од данок ќе бидат увезените производи поврзани со спречување на појава на коронавирус.

„Производите кои директно се користат за контрола на епидемијата ќе бидат ослободени од тарифите за увоз од 1 јануари до 31 март“, се наведува во соопштението на министерството.

Увозот на донации, вклучувајќи амбулантни возила и производи за дезинфекција, исто така, ќе биде ослободено од даноци.

Бројката на смртни случаи од вирусот во Кина изнесува 259 лица, а има 11.791 потврдени случаи. Најмалку 25 држави пријавиле случаи на инфекција со вирусот, главно, вклучувајќи лица кои се враќале од Кина или кои имале контакт со такви луѓе.

види ги сите денешни вести

Безбедносни мерки во Вашингтон пред инаугурацијата на Бајден

Припадници на американската армија пред Капитол.

Американските власти затвораат делови во центарот на Вашингтон поради загриженоста за насилство на протестите и митинзите во деновите пред инаугурацијата на новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден на 20 јануари.

Затворањата кои почнуваат од денеска до 21 јануари ја вклучуваат областа околу Националниот трговски центар и паркот во главниот град на САД, во кој се наоѓаат национални споменици каде што традиционално се собира огромна маса на народ за да ја набљудува инаугурацијата која се одржува на скалите на Капитол. Областа околу Белата куќа исто така е затворена, како и клучниот мост преку реката Потомак што ги поврзува Вирџинија со Вашингтон.

Официјални лица велат дека околу 20.000 војници на Националната гарда ќе бидат вклучени во обезбедувањето на Вашингтон по упадот во Капитол на 6 јануари од толпа на приврзаници на Доналд Трамп.

Над 2 милиона смртни случаи од коронавирус во светот

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус

Бројката на смртни случаи од ковид-19 во светот надмина 2 милиона, според проценката на универзитетот Џон Хопкинс, а вкупно во моментов има регистрирано 93.418.283 заболени од почетокот на пандемијата. Податоците на американскиот универзитет исто така покажуваат дека инфекциите продолжиле да растат стабилно во многу земји од божиќните и новогодишните празници.

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус изјави дека се потребни кампањи за вакцинација во секоја нација во следните 100 дена, бидејќи вирусот сè уште беснее во многу делови на светот.

„Сакам да видам дека вакцинацијата е во тек во секоја земја во следните 100 дена, така што прво ќе бидат заштитени здравствените работници и оние со висок ризик“, рече тој на прес-конференција во Женева.

Заврши собраниската расправа за пописот, ќе се гласа дополнително

Државен завод за статистика. Илустрација.

Собранието ја заврши расправата по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија. Гласањето по Предлог законот ќе биде дополнително закажано.

Министерот за правда Бојан Маричиќ во обраќање пред завршувањето на расправата порача дека државата и системот се подготвени за попис, а тоа било утрдено и во извештајот на ЕК. Според него, сомнежи за тоа како ќе се спроведе пописот има само уште кај опозицијата, која бара начин тој да биде одложен.

„Најавата дека ќе се собираат потписи да се спречи одржувањето на пописот е само продолжение на напорите да се опструира развојот на државата, а повикот за бојкот е бизарен. Не може да се бојкотира нешто што е обврска“, рече Маричиќ.

Тој ги отфрли обвинувањата на опозицијата дека насила се „турка“ попис и дека од нивна страна немало ниту еден конструктивен предлог. Пратениците од опозицијата се сомневаат дали и колку процесот ќе биде навистина статистички, а не политички.

Во земјава првиот попис е одржан во 1948 година. Спроведени се осум пописи, а последниот во 2002 година. Во 2011 година почна да се релизира ваква статистичка операција, но, беше прекината.

Германските власти дадоа дозвола за гасоводот „Северен тек 2“

Цевки за гасоводот „Северен тек 2“ во Германија. Архивска фотографија.

Германските власти дадоа дозвола да продолжи изградба на подводниот гасовод „Северен тек 2“ од Русија и покрај заканите од санкциите на САД и противењето на еколошките групи. Против одлуката на Федералната поморска и хидрографска агенција сè уште може да се поднесе жалба.

Владата на САД и некои членки на ЕУ сакаат да спречат гасоводот да биде завршен, велејќи дека тоа ќе ја зајакне енергетската моќ на Русија во Европа и ќе ја намали улогата на Украина како транзитна земја за рускиот гас.

Гасоводот, дизајниран за двојно зголемување на капацитетот на постојниот гасовод „Северен поток“ од Русија до Германија беше спорно прашање меѓу Берлин и Вашингтон.

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас изрази надеж дека ќе разговара на високо ниво со администрацијата на избраниот американски претседател Џо Бајден за можните нови санкции на САД против проектот.

Нови 403 случаи на корона, починати 10, а оздравени 339 пациенти

Клиника за инфективни болести во Скопје

Во последните 24 часа се направени 2118 тестирања, а регистрирани се 403 нови случаи со ковид-19. Починати се 10 пациенти од кои двајца од Скопје, еден од Куманово, два пациенти од Прилеп, еден од Охрид, пациент од Гевгелија/Богданци, од Струмица, од Делчево/ Македонска Каменица и еден пациент од Кичево.

Сите пациенти се починати во болнички услови, соопшти Министерството за здравство. Најмладиот починат пациент е на 54 годишна возраст, а најстариот на 90 годишна возраст. Институтот за јавно здравје регистрира 339 оздравени пациенти.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 88389, бројката на оздравени пациенти е 69476, на починати е 2682, а бројот на активни случаи изнесува 16231.

Министерството за економија ги повлекува измените на Законот за минерални суровини

Министерот за економија Крешник Бектеши

Министерството за економија донело одлука да и предложи на Владата да го повлече Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за минерални суровини поднесен до Собранието по скратена постапка.

„По барање на Алијанса на кампањата за застапување и лобирање „Разбистри се“ кое што беше доставено до Министерството за економија, Министерството одлучи да го повлече Предлог- законот со цел за негово доработување и усогласување со забелешките изнесени во барањето и потоа повторно да го достави за донесување по редовна постапка. Сепак, Министерството за економија во текстот на барањето увиде дека дел од забелешките за одредби од Законот за минерални суровини се погрешно толкувани или нецелосно разбрани за што сакаме точно да ја информираме јавноста за истите.“, се наведува во соопштението.

Триесетина граѓански организации за заштита на животната средина побараа предлог законот да биде вратен во редовна процедура, а во негово изготвување да биде вклучена експертската јавност и сите заинтересирани граѓани кои сакаат да дадат свои предлози за подобрување на текстот. Измените на Законот за минерални суровини по скратена постапка беа ставени на дневен ред на собраниската седница закажана за 18 јануари.

САД го намалија нивото на војници во Авганистан на 2500

Американски војници во Авганистан. Архивска фотографија.

Пентагон соопшти дека е намалено нивото на американските војници во Авганистан на 2.500. Со тоа, нивото на силите во земјата е сведено на најмалиот број во скоро две децении. Американскиот претседател Доналд Трамп нареди повлекување на околу 1.500 војници во ноември, минатата година, предизвикувајќи реакција од Конгресот во време на континуирани напади на талибанците врз авганистанската влада и покрај мировните разговори меѓу двете страни.

„САД се поблизу од кога и да е на завршување на скоро две децениската војна и го поздравуваме мировниот процес предводен од Авганистан, за да се постигне политичко решение и трајно и сеопфатно примирје“, наведе в.д. министерот за одбрана Крис Милер во соопштението.

Според договорот меѓу САД и талибанците, постигнат минатиот февруари, сите странски сили треба да го напуштат Авганистан до мај 2021 година, во замена за безбедносни гаранции од милитантната група, вклучително и раскинување на врските со Ал-Каеда.

Општина Вевчани го осуди палењето на бугарското знаме

Илустрација

Градоначалникот на општина Вевчани, Сашо Јанкоски денеска најостро го осуди чинот на палење на знамето на Бугарија за време на Вевчанскиот карневал. Тој порча дека чинот не соодејствува со ставот на општината и најголемиот процент на нејзиното население.

„Напротив, Вевчани е меѓу првите општини во Македонија збратимена со градчето Мелник, општина Сандански, како членови на Асоцијацијата на карневалските градови кои негуваат слични традиции“, истакна Јанкоски.

Тој порача и дека таквиот чин на изразување револт е недопустлив.
„Се надеваме дека овој несреќен чин и ирационален чин нема да фрли дамка на меѓусоседските односи“, посочува Јанкоски.

На традиционалното палење василичарски маски, вчера во Вевчани беше запалено и знамето на Бугарија.

ФБИ ја анализира можноста за немири пред инаугурацијата на Бајден

Директорот на ФБИ, Кристофер Вреј

Директорот на ФБИ, Кристофер Вреј изрази загриженост за можното насилство на протестите и митинзите во деновите пред инаугурацијата на новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден на 20 јануари. Тој рече дека агенцијата следи огромна количина на онлајн содржини, кои повикуваат на вооружени протести.

Според него, се анализира потенцијалот на закана во комуникациите за да се „разликува што е аспиративно наспроти намерно“. Вреј ги даде коментарите за време на безбедносниот брифинг со потпретседателот Мајк Пенс. Тоа беше негово прво појавување во јавноста по немирите минатата недела во Капитол.

„Загрижени сме за потенцијалот за насилство на повеќе протести и митинзи планирани овде во Вашингтон и зградите на државните институции низ земјата во наредните денови“, рече Вреј.

Тој истакна дека се идентификувани повеќе од 200 лица осомничени за планирање настани по примерот на нередите во Капитол и предупреди дека секој што планира насилни акти во наредните денови може да очекува посета од ФБИ. Поддржувачи на Трамп упаднаа во Капитол, при што животот го загубија 4 лица.

Холандската Влада поднесе колективна оставка

Холандскиот премиер Марк Руте

Владата на холандскиот премиер Марк Руте колективно поднесе оставка поради извештајот во кој се обвинува за лошо управување со субвенциите за згрижување деца, што доведе илјадници семејства во финансиска пропаст, јави новинската агенција ДПА.

Според извештаите, поради „лошо управување“ со субвенциите, над 10.000 фамилии морале да вратат повеќе десетици илјади евра од субвенции откако биле погрешно обвинети за измама, што довело до раст на невработеност, банкрот или разводи, пренесоа локалните медиуми.

Премиерот Руте ќе го извести кралот Вилем-Александар за таа одлука подоцна денеска и ќе одржи прес-конференција. Тоа е третпат како кабинетот на Руте паѓа поради афера околу додатоците за згрижување деца, два месеци пред изборите за Долниот дом на Парламентот.

Најмалку 10 загинати во напад на талибанците во северен Авганистан

Фотографија од маетото на нападот во блинина на воена база во провинцијата Газни, во Авганистан - 15 јануари 2021

Најмалку десет припадници на авганистанските безбедносни сили се убиени кога талибанците нападнале контролен пункт во северната авганистанска провинција Кундуз, соопштија денеска авганистанските власти, јави германската новинска агенција ДПА.

„Други 11 припадници на безбедносните сили се ранети во ноќниот напад во областа Имам Сахеб“, изјавија за ДПА тројца провинциски советници.

Најмалку седум војници се ранети во југоисточната провинција Газни, откако владините сили погодиле талибански бомбаш-самоубиец кој управувал оклопно возило наполнето со експлозив, соопштија локалните власти.

Портпаролот на гувернерот на провинцијата, Вахидула Jумазада, изјави дека бунтовниците од неколку правци ги нападнале безбедносните бази што го опкружуваат главниот град на провинцијата, но нападите биле одбиени со помош на воздухопловните сили.

МВР: Го расчистуваме случајот со палењето на бугарското знаме

Архивска фотографија - Портпаролот на МВР, Тони Ангеловски

Министерството за внатрешни работи (МВР) работи на расчистување на случајот со палењето на знаметото на Бугарија во Вевчани, изјави денескапортпаролот на Министерството, Тони Ангеловски, на прес-конференција во Штип.

„Да, за жал имавме таков немил настан. Ние работиме на целосно расчистување на тој случај и очекуваме наскоро да биде расчистен“, вели Ангеловски.

По палењето на бугарското знаме на карневалот во Вевчани, Софија упати вербален демарш, за што информираше бугарската министерката за надворешни работи, Екатерина Захариева. Таа посочи дека на амбасадорот на Бугарија, Ангел Ангелов, му е порачано да го изрази пред Владата на Република Северна Макдонија нивното силно негодување за тој чин.

Претседателот на Македонија Стево Пендаровски и Владата го осудија палењето на знамето во Вевчани, завчера, при обидот на 100-тина вевчанци да го организираат вевчанскиот василичарски карневал без почитување на протоколите и задолжителните мерки за заштита од ковид-19.

Годинава ќе заврши процесот за прогласување на Водно за заштитено подрачје

Илустрација - Поглед од Скопје кон планината Водно

Министерството за животна средина (МЖСПП) денеска најави дека годинава ќе заврши процесот за прогласување на планината Водно за заштитено подрачје откако претходно нацрт одлуката за прогласување ќе помине низ јавна расправа, на која своите забелешки ќе можат да ги дадат екологистите и другите заинтересирани страни. МЖСПП ги најави јавните расправи за почетокот на февруари.

Во ноември лани Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информацијата и донесе Одлука за прифатливост на предлогот за прогласување на дел од Водно за заштитено подрачје во категорија V – Заштитен предел, со која го задолжи министерството да спроведе јавна расправа по предлогот, да го изготви конечниот акт за прогласување на дел од Водно за заштитено подрачје во категоријата V – Заштитен предел и конечниот предлог да го достави до Владата на усвојување.

Русија го напушта Договорот за отворено небо

Илустрација - Зградата на руското Министерство за надворешни работи во Москва

Русија вели дека ја започнува постапката за повлекување од меѓународниот Договор за отворено небо, откако САД минатата година го напуштија договорот што дозволува невооружени летови за надзор на воздухот над десетици земји учеснички. Во денешното соопштение од руското Министерство за надворешни работи се вели дека повлекувањето на САД „значително ја прегази рамнотежата на интересите на државите потписнички“ и дека предлозите на Русија да го одржи договорот во живот биле отфрлени од сојузниците на Вашингтон.

„Со оглед на недостатокот на напредок во напорите за отстранување на пречките што го спречуваат функционирањето на договорот во новата ситуација, руското Министерство за надворешни работи има право да објави почеток на домашните процедури за да се отвори патот за повлекување на Русија од Договорот за отворено небо“, соопшти Министерството.

Соединетите држави официјално се повлекоа на 22 ноември од Договорот за контрола на вооружувањето, за кој Вашингтон постојано рече дека Москва „флагрантно го прекршила“, шест месеци по известувањето за претстојниот излез. Во тоа време, Москва ја осуди одлуката велејќи дека тоа е штетно за безбедноста на Европа, Соединетите држави и нејзините сојузници.

Овој потег на САД беше последниот удар врз системот на меѓународна контрола на оружјето што американскиот претседател во заминување Доналд Трамп постојано го исмеваше, жалејќи се дека Вашингтон бил или измамен или неправедно воздржан во воените можности.

ССМ бара субвенциите за плати од 5. пакет да не одат преку газдите

Дарко Димовски, Претседател на Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ)

Сојузот на синдикатите на Македонија денеска побара од Владата, во рамките на најавениот петти пакет антикризни ковид мерки, да се обезбедат пари и поддршка за компаниите кои нема да можат да ги обавуваат деловните потфати заради болеста или ќе ги обавуваат со значително намален обем, првенствено и исклучиво за обезбедување средства за плата на работниците.

„ССМ бара субвенционирањето на плата како мерка да продолжи онаму каде што производството е намалено како што тоа е утврдено и со четвртиот пакет на мерки, но да се исплаќа директно на сметките на работниците што се покажа како повеќе од потребно поради повторната злоупотреба на средствата од финансиската поддршка за исплата на платите на работниците обезбедена од Владата, со оглед на тоа што и по 5-ти пат, газди, оставија работници без никаква егзистенција, а за тоа земаа средства од државата, соопшти денеска ССМ.

Премиерот Зоран Заев пред една недела го најави петтиот пакет економски анти-ковид мерки како помош за економијата која трпи последици од пандемијата со ковид-19. Синдикалците во повеќе наврати алармираа дека дел од газдите на фирмите не им ги исплатил платите на работниците иако земале субвенции, а УЈП постојано ги објавува имињата на тие фирми и ги опменува пред казна.

Деспотовски: Незадоволен сум од платите во технолошко-развојните зони

Директорот на Дирекцијата за технолошко-развојни зони, Јован Деспотовски

Апсолутно сум незадоволен, не само за нивото, туку и од фактот дека просечната плата во рамки на зоните е пониска во однос на просечната плата во рамки во македонската економија, изјави денеска директорот на Дирекцијата за технолошко-развојни зони, Јован Деспотовски.

„Нема да се даваат субвенции за да се поттикнат компаниите да ги зголемат платите, туку преку посебна програма за развој на вештини и продуктивност, ќе се поттикне здрав раст на платите. Искрен да бидам за мене беше изненадувачки во негативна смисла тоа што технолошко напредни компании исплаќаат пониски плати во однос на останатите во рамки на економијата“, рече денеска Деспотовски на прес-конференција во Владата.

Одговарајќи на новинарски прашања, Деспотовски рече дека нема да се даваат субвенции за да се поттикнат компаниите во зоните да ги зголемат платите, туку преку програмата за специфични активности за развој на вештини ќе се поттикнува продуктивноста со што ќе се направи позитивен притисок врз компаниите да ги зголемат платите.

Пендаровски: Палењето на бугарското знаме е недопустливо и за осуда

Претседателот Стево Пендаровски

Палењето на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани е недопустливо и за осуда. Меѓу соседите е неопходно градење на доверба, разбирање и почитување, напиша македонскиот претседател Стево Пендаровски на неговиот официјален фејсбук профил, по реакцијата на Софија за „палењето на бугарското знаме на завчерашниот Вевчански карневал“.

Претходно, министерката за надворешни работи на бугарија, Екатерина Захариева, објави дека Софија упатила остар вербален демарш за Скопје поради запаленото знаме. Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, коментирајќи го инцидентот на василичарскиот карневал, денеска изјави дека дел од присутните во Вевчани завчера завчера сакале од политички причини да предизвикаат инцидент.

Северна Кореја на парада го покажа „најмоќното оружје на светот“

Фотографија од синоќешната воена парада во Пјонгјанг, споделена од севернокорејската Влада

Северна Кореја на вчерашната воена парада прикажа како што се чини нова балистичка ракета со подморница (SLBM), неколку дена пред инаугурацијата на новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, која е закажана за 20 јануари. Фотографиите на државните медиуми покажуваат дека лидерот Ким Јонг Ун се смее и мавта додека го надгледуваше настанот на плоштадот Ким Ил Сунг во Пјонгјанг.

На парадата дефилираа војници, тенкови, ракетни фрлачи и неколку од, како што рекоа аналитичарите, нови варијанти на балистички ракети со краток дострел и SLBM - опишани од државните медиуми како „најмоќното оружје на светот“. На парадата не беше прикажана најголемата севернокорејска интерконтинентална балистичка ракета, за која се верува дека може да испорача нуклеарна боева глава на кое било место во САД.

Покажувањето на силата доаѓа по повеќе од една недела политички состаноци, за време на кои Ким ги обвини САД „најголем непријател на неговата земја ... без разлика кој е на власт“ и вети дека ќе го прошири воениот потенцијал на комунистичката земја. Северна Кореја имаше непостојана врска со Обединетите држави под администрација на претседателот Доналд Трамп во заминување, а лидерите на двете земји се впуштија во меѓусебни закани за војна пред средбата во Сингапур во 2018 година. По тој самит беше постигнат мал напредок во преговорите за Нуклеарната програма на Северна Кореја, а пред планираниот втор самит во Виетнам во 2019 година се расипаа откако Вашингтон ги отфрли барањата на Пјонгјанг за ублажување на санкциите.

Новата ДИК се обврза да работи чесно и непартиски

Членовите на Државната изборна комисија - ДИК - со претседателот на Парламентот, Талат Џафери, по свечената заклетва

Членовите на новоизбраната Државна изборна комисија (ДИК) денеска дадоа свечени изјави пред претседателот на Парламентот, Талат Џафери.
Новиот претседател на ДИК, Александар Даштевски, кој е избран на предлог на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, изјави дека е добро што сè се завршило навреме и вети стручно и професионално работење на Комисијата.

„Самиот Закон вели дека треба да ги правиме после работите стручно и професионално, така што тука завршуваат партиската помош. Може да се каже дека сум јас најнепартиски, ниту сум член во тело на некоја партија, така што тоа е само за изборот. Веројатно верувале дека можам да сработам добро и поради тоа се одлучиле за мене“, изјави Даштевски.

Одговарајќи на новинарско прашање, Даштевски негираше дека оваа функција ја добил затоа што „му помогнал на поранешниот премиер Никола Груевски да добие азил и затоа што актуелниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски исполнува ветувања кон него“. Додаде дека „100 отсто е сигурен дека затоа не ја добил поддршката од опозицијата“.

Во Комисијата има четворица нови и тројца членови од претходниот состав, на кој мандатот му заврши токму денеска. Смената во составот на ДИК беше иницирана пред неколку недели на предлог на група пратеници од неколку партии. Ни при овој избор не беше прифатена препораката од Европската унија за професионализација и департизација на ДИК.

Спасовски за Вевчани: Од политички причини сакаа инцидент

Оливер Спасовски

Ништо спектакуларно не се случи во Вевчани, договорите кои ги постигнавме со Вевчанци не се испочитуваа, изјави денеска министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, по завчерашната интервенција на полицијата за спречување на одржувањето на Вевчанскиот карневал без почитување на задолжителните мерки за заштита од ковид-19.

„Од политички причини сакаа инцидент и сензационалност. Апелирам да ги почитуваме мерките и на тој начин да му помогнеме на здравствениот систем и да им помогнеме на медицинските работници. Јануари е полн со празници и затоа апелираме да престанат групирањата и доследно да се почитуваат мерките“, изјави Спасовски во интервју за националниот сервис МТВ.

Во Вевчани завчера, и покрај откажувањата на дел од организаторите на карневалот, стотина василичари од Вевчани, под карневалски маски, се обидоа да го одржат карневалското дефиле, по што интервенираше полицијата. Опозицијата реагираше дека во Вевчани власта тепала луѓе со специјалци, а дел од вевчанци обвинија дека некој сака да ја уништи вековната василичарска традиција.

На карневалот беше запалено и бугарското знаме, како револт за бугарското вето за преговорите на Македонија со Европската унија, на што остро реагираше официјална Софија, а македонскиот претседател Стево Пендаровски го осуди чинот на палење.

За 24 часа во Македонија 381 казна за неносење заштитна маска

Илустрација - Полиција контролира дали се почитува мерката за носење заштитни маски за лице, Скопје декември 2020

Во изминатите 24 часа, на територијата на цела Македонија, казнети се 381 лице за неносење лична заштита на лице, согласно задолжителните мерки за спречување на ширењето на коронавирусот, информираше денеска Министерството за внатрешни работи (МВР).

МВР и во денешното соопштение апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата, со цел справување со Ковид-19. Казната за непочитување на оваа мерка изнесува 20 евра.

Демарш на Софија до Скопје поради запалено бугарско знаме во Вевчани

Екатерина Захариева

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева на Фејсбук објави дека Софија упатила вербален демарш до Скопје поради запаленото знаме на Бугарија на карневалот во Вевчани.

„По повод медиумските објави за изгорено бугарско знаме во село Вевчани во Република Северна Македонија, му порачав на бугарскиот амбасадор во Скопје, Ангел Ангелов, да го изрази до владата на РСМ нашето силно негодување за овој вандалски чин. Амбасадорот Ангелов веќе упати остар вербален демарш во Министерството за надворешни работи на РСМ“, напиша Захариева.

Неколку бугарски медиуми синоќа објавија дека на карневалот во Вевчани било запалено бугарското знаме

СЗО: 95 насто од вакцините против Ковид-19 распоредени во само 10 земји

Ханс Клуге од СЗО

Шефот на европскиот огранок на Светската здравствена организација (СЗО) Ханс Клуге изјави дека 95 насто од вакцините против Ковид-19 кои досега се произведени, се распоредени во само 10 земји. Тој прецизира дека станува збор за 23,5 милиони дози вакцини, додавајќи оти за ефикасно запирање на вирусот неопходно е вакцината да се распределува рамноправно и во земјите со мали приходи и во сиромашните држави.

„Во глобалните напори да ја запреме пандемијата ние не смееме да заборавиме ниту една земја, ниту една заедница“, истакна Клуге.

Тоа е единствено решение за оваа вонредна ситуација, затоа што никој нема да биде сигурен се додека не бидат сигурни сите, нагласи претставникот на СЗО.

Бајден го претстави пакетот за помош на економијата и семејствата во САД

Џозеф Бајден

Новоизбраниот претседател на САД Џозеф Бајден го претстави стимулативниот предлог-пакет, наведувајќи дека се неопходни смели инвестиции за да се покрене економијата и да се забрза дистрибуцијата на вакцини, со што коронавирусот би се ставил под контрола.

Пакетот опфаќа 415 милијарди долари за поддршка на одговорот на вирусот и дистрибуција на вакцини против Ковид-19, околу 1000 милијарди за директни исплати на американските домаќинства и речиси 440 милијарди за мали и средни претпријатија и заедници кои се особено тешко погодени од пандемијата.

Чековите за семејствата би требало да изнесуваат 1400 долари по лице, покрај веќе испорачаните 600 долари на човек, кои Конгресот ги усвои неодамна. Дополнителното осигурување за невработените би се зголемило од 300 на 400 долари неделно и ќе биде продолжено до септември.

„Ако инвестираме сега- смело, паметно, со непоколеблив фокус врз американските работници и семејства, ќе ја зајакнеме економијата, ќе ја смалиме нееднаквоста и ќе ја поведеме по одржлив пат долгорочната финансиска стабилност на нацијата“, рече Бајден.

Новоизбраниот претседател, кој ја презема должноста на 20 јануари, веќе постави цел- дистрибуција на 100 милиони дози вакцина, а се очекува неговиот план да опфати и финансиски средства за проширување на кампањата на вакцинација.

Новите членови на ДИК ќе даваат свечени изјави

Александар Даштевски ќе биде нов претседател на ДИК

Новоизбраните членови на Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе даваат свечени изјави пред претседателот на Парламентот Талат Џафери. Претседател на ДИК ќе биде Александар Даштевски, а потпретседателка Дитмире Шеху. Членови на комисијата се и Борис Кондарко, Радица Ристеска, Оливер Ристовски, Бобан Стојановски и Кренар Лога.

Мандатот на актуелниот состав на ДИК завршува денеска, а него во изминатиот период го предводеше Оливер Деркоски, а заменик му беше Шеху.

Новиот состав на ДИК беше избран со консензус на 31-та собраниска седница во вторникот. Првиот предизвик на овој состав на ДИК е организирање на локалните избори што треба да се одржат наесен.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG