Достапни линкови

Макрон:Брегзит е „историски предупредувачки знак“ за ЕУ


францускиот претседател Емануел Макрон

Брегзит е „историски предупредувачки знак“ за Европската унија, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон неколку часа пред официјалното повлекува на Велика Британика од ЕУ. Тој истакна дека ова заминување е шок, и дека значи оти „ни треба повеќе Европа “

„ Тоа е историски предупредувачки знак што мора да го чуе целата Европа и да не натера да размислиме изјави Макрон во кратко телевизиско обраќање. Во меѓувремепретседателите на Европскиот совет, на комисијата, и на парламентот наведоа дека заминувањето на Британија ќе биде нов почеток и за Европа и предупредија дека земјата нема да ги задржи придобивките од членството по нејзиното заминување.

XS
SM
MD
LG