Достапни линкови

Комисија ќе бира кандидати за пратеници на СДСМ, половината ќе бидат жени


Комисија ќе ги рангира кандидатите за пратеници на СДСМ за престојните предвремени парламентарни избори, а во неа ќе членуваат и надворешни членови и експерти за да се изберат најквалитетните и најсоодветни кадри што ќе ги претставуваат СДСМ и коалицијата, изјави лидерот на социјал-демократите, Зоран Заев, по завршувањето на вечерашната седница на партискиот Централен одбор.

Заев додаде дека намерата е половина од кандидатите на листите да бидат жени и да бидат застапени разни профили на кандидати. Рече дека дел од пратениците од овој собраниски состав најверојатно ќе влезат во комбинација за уште еден мандат. Тој им се заблагодари на актуелните пратеници на СДСМ и коалицијата за ангажманот во во изминатите близу три години.

„Подготвени сме за победа, тоа ќе биде победа на граѓаните и сигурната иднина на државата“, рече Заев.

Како што најави портпаролот на партијата, Костадин Костадинов, изјави на оваа седница не се одлучувало кои ќе бидат носители на листи на СДСМ во изборните единици за претстојните предвремени парламентарни избори.

XS
SM
MD
LG