Достапни линкови

Комунистичката партија на Кина е главната закана на нашето време, изјави Помпео


Шефовите на дипломатиите на Британија и на САД, Рааб и Помпео

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, денеска ја нарече владејачката комунистичка партија во Кина „централна закана за нашето време“, на заедничката прес-конференција со британскиот министер за надворешни работи, Доминик Рааб. Помпеој додаде дека западните сојузници мора „да обезбедат наредниот век да биде управуван од западни демократски принципи“.

Забелешките на Помпео дојдоа кога Вашингтон ги притиска Велика Британија и другите европски држави да го исклучат кинескиот технолошки гигант „Хуавеи“ од нивните 5G мобилни мрежи. Велика Британија во вторникот реши да му дозволи на „Хуавеи“ да изгради „несуштински“ елементи од 5G кои не управуваат со чувствителни лични податоци.

Американски официјални лица предупредија дека Вашингтон можеби ќе мора да престане да разменува разузнавачки информации со Лондон, доколку Британија во својата нова мрежа вклучи елементи на кинеската компанија, заради безбедносниот ризик, пренесува АФП.

Помпео се осврна и на тоа, коментирајќи дека : „Односот за споделување разузнавања меѓу САД и Велика Британија е длабок, силен и дека ќе остане.

XS
SM
MD
LG