Достапни линкови

Парламентот на ЕУ го одобри договорот за Брегзит


Европскиот парламент со големо мнозинство гласаше за заминувањето на Велика Британија од ЕУ, отворајќи пат Брегзит да се случи на 31 јануари.

Парламентарциите ја испеаја Аулд Ланг Син, традиционалната шкотска песна за збогување, по гласањето на 621 пратеник наспрти 49 кои беа против договорот за Брекзит за кој британскиот премиер Борис Џонсон преговараше со останатите 27 лидери на ЕУ минатата година. Околу 13 пратеници беа воздржани.

Познат како „договор за повлекување“, договорот за Брегзит предвидува права на ЕУ и на британските граѓани,финансиски обврски на Велика Британија и царински систем за Северна Ирска.

Заминувањето на Велика Британија од блокот стапува на сила на 31 јануари во 23:00 часот по полноќ во поголемиот дел од континентална Европа.

Велика Британија е првата земја што излегува од политичкиот и економскиот блок, оставајќи ги зад себе 27 те држави членки по 47 години членство.

XS
SM
MD
LG