Достапни линкови

Заврши втората стручна дебата за законот за јавно обвинителство


Јавна расправа за предлог законот за јавно обвинителство во Собранието.

Во Собранието попладнето заврши стручната дебата за законот за јавното обвинителство, во организација на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците.

Во стручната расправа денеска се вклучија професорите Александар Климовски, Александар Даштевски и Никола Тупанчевски, Џабир Дерала од НВО Цивил и дрги. Нивните забелешките ги слушаа министерката за правда Рената Треневска Дескоска, државниот обвинител Љубомир Јовески, професори, членови на работните групи и пратеници

Во јавната расправа досега учествува претставници на правната фела, обвинители, адвокати, професори од правните факултети и од НВО секторот, како и пратеници од сите политички партии. Предност во изнесувања на своите забелешки имаа претставниците на стручната и експертската фела.

Инаку денеска мнистерката за правда Рената Дескоска на пресс конференција најави дека за законот за јавно обвинителство ќе се обидат да закажат средба со пратеничките групи во поширок формат и изрази надеж дека ќе учествуваат и пратениците од ВМРО – ДПМНЕ.

XS
SM
MD
LG