Достапни линкови

Дескоска: Нема да дозволиме да се блокира процесот на носење на законот


Министерката за правда Рената Дескоска

Министерката за правда Рената Дескоска денеска на пресс конференција изјави дека прашањето околу постапката за предлагање јавен обвинител од опозицијата е една од спорните точки за кои ќе се гради консензус.

Таа посочи дека не слушнала ниту едно аргументирано тврдење на вчерашната јавна дебата за тоа дека е добра процедурата јавниот обвинител да се избира на предлог на опозицијата.

Дескоска изјави дека вреден за размислување е предлогот за транспарентност на постапката за избор на обвинител на организиран криминал и корупација и тој предлог ќе биде земен предвид.

Таа најави дека ќе се обидат да закажат средба со пратеничките групи во поширок формат и изрази надеж дека ќе учествуваат и пратениците од ВМРО – ДПМНЕ.

Дескоска, претходно на својот фејсбук-профил стави објава со која го најави денешното продолжение на јавната расправа за законот за Јавното обвинителство.

„И денес матрицата на ВМРО-ДПМНЕ повторно излезе на површина – бараат цензура и се противат јавниот обвинител Јовески и јас да земеме збор и да го кажеме мислењето по вчерашните предлози. Го бараа Јовески, а не сакаат да го слушнат“, напиша министерката во својата објава.

Дебата за Законот за ЈО за да се надмине „каменот на сопнување“ меѓу власта и опозицијата

На вчерашната расправа за предлог законот за јавно обвинителство во Собранието, пратениците на ВМРО ДПМНЕ истакнаа транспарент на галеријата на кој пишуваѓе „Господине Јовески до кога ќе го криете писмото со кое притворената Катица ви даде незаконска наредба “

XS
SM
MD
LG