Достапни линкови

Столтенбeрг: се надевам дека Северна Македонија ќе стане полноправна членка на НАТО во блиска иднина


Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во Скопје

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на денешниот брифинг со новинарите во седиштето на НАТО во Брисел рече дека речиси сите сојузници досега го ратификуваа протоколот за зачленување на Северна Македонија во НАТО.

„Навистина се надевам дека Северна Македонија ќе стане полноправна членка во блиска иднина. Апсолутно сум сигурен дека ќе стане членка, но секако ние треба да почитуваме дека има процес кој треба да се случи во парламентите на сите 29 земји членки пред пристапниот протокол да биде ратификуван од сите сојузници. Но секако, ние сме многу блиску до финализирање на процесот“, рече Столтенеберг.

Aмбасадорот на Шпанија во Скопје, Емилио Лоренцо вчера изјави дека ратификацијата на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО по итна постапка во шпанскиот Парламент тешко дека може да се случи до 12 февруари, дополнувајќи дека меѓутоа тоа не е невозможно

„Новата шпанска Влада веќе го испрати Протоколот до Парламентот со барање да биде ратификуван по брза постапка. Но, имајќи предвид дека има два дома во Парламентот, а Протоколот треба да помине и на Комисијата за надворешни работи, а потоа и на пленарна седница, тешко е да се очекува оти ќе биде ратификуван пред 12 февруари. Тешко, но не и невозможно“, изјави во Собранието, амбасадорот Лоренцо.

Македонското собрание ќе го ратификува протоколот за НАТО ден пред распуштање

Според најавата на собранискиот спикер Талат Џафери, Собранието на Република Северна Македонија треба да го ратификува Протоколот за НАТО на пленарна седница на 11 февруари, ден пред распуштањето на сегашниот пратенички состав.

XS
SM
MD
LG