Достапни линкови

Почина скопјанец заразен со маларија


Macedonia - Clinical Centre in Skopje, state hospital - Oct2015

Скопјанец на возраст од триесет и пет години, кој се заразил со маларија најверојатно на службен пат во Гана, бил примен во крајно тешка здравствена состојба на Универзитетската клиника за инфективни болести во Скопје, по што во текот на вчерашниот ден починал.

Ова за МИА го потврдија од Клиниката за инфективни болести.По доаѓањето на Клиниката пациентот веднаш бил хоспитализиран, болеста му била дијагностицирана, но за жал не можело многу да се направи, зашто бил во тешка состојба.

XS
SM
MD
LG