Достапни линкови

Изгласана доверба на бугарската влада


Архивска фотографија- дел од министрите на седница на бугарската влада

Бугарската влада ја доби денеска довербата од пратениците на парламентарната седница, која ја побараа опозициските социјалисти, откако од ноември минатата година илјадници луѓе се погодени од недостиг на вода, што доведе и до масовни протести. Против изгласувањето недоверба на Владата на премиерот Бојко Борисов се изјаснија 124 пратеници, додека 102 гласаа „за“.

Социјалистите ја обвинија Владата, која стапи на должност во 2017 година, дека не успеала да спречи сериозен недостиг на вода во градот Перник во западниот дел од земјата, што доведе до оставка на министерот за животна средина Нено Димов.

Обвинителството го товари Димов за намерно лошо управување, бидејќи дозволил водата со која се снабдуваат околу 100.000 луѓе во Перник да се употребува за индустриски цели.

XS
SM
MD
LG