Достапни линкови

Политички тензии и на Водици во Црна Гора


Политички тензии и на Водици во Црна Гора
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:01:39 0:00

Во атмосфера на скандирање националистички пораки од страна на присутните, во Подгорица се одржа традиционалното фрлање на крстот. Тензиите се зголемени откако стапи во сила новиот закон за слобода на религијата, за кој, Српската православна црква тврди дека е со цел да им се одземе имотот. На брегот на река Морача, беше присутен и митрополитит на СПЦ, Амфилохие, кој му порача на претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ да го слушне „гласот на народот“.

XS
SM
MD
LG