Достапни линкови

Керамика што „плаче“


Керамика што „плаче“
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:02:20 0:00

Изработувањето керамика во Косив, западна Украина, е традиција три века. Со оваа техника се занимаваат Хуцулите кои живеат во овој дел од земјата. Уметниците велат дека уникатниот стил доаѓа од „плачот“ на керамиката во печките. Сега имаат и признание од УНЕСКО за светското културно наследство.

XS
SM
MD
LG