Достапни линкови

Шиитскиот лидер Садр повика на демонстрации против американското присуство во Ирак


Ирачкиот шиитски лидер Моктад Садр денеска повика на големи демонстрации со кои ќе се осуди присуството на САД во Ирак.

„Ирачкото небо и нејзиниот суверенитет ги кршат окупаторските сили“, напиша тој на својот профил на Твитер, алудирајќи на Соединетите држави кои го убија иранскиот генерал Касем Солејмани во напад со беспилотни летала во Багдад.

Во својата порака на Твитер, Моктад Садр повикува на „ирачки револт“ и „мирни демонстрации на милиони луѓе против присуството на Американците“. Тој засега не го објави датумот на тој протест.

Неговиот повик е упатен во време кога се одржуваат демонстрации против ирачките власти, кои демонстрантите ги обвинуваат за корумпираност и неспособност и против Иран и неговото се поголемо влијание во земјата.

Ирачкиот парламент побара заминување на американските трупи од Ирак на 5 јануари, а проиранските фракции во земјата ги нарекоа американските сили окупаторски.

XS
SM
MD
LG