Достапни линкови

Иран предупреди на последиците од одлуката на ЕУ


Џавад Зариф, министер за надворешни работи на Иран

Иранските власти ги предупредија Берлин, Лондон и Париз за последиците од нивната одлука да го активираат механизмот против Иран, поради непочитување на меѓународниот договор за нуклеарната програма.

„Се разбира, ако Европејците сакаат да ја злоупотребат оваа постапка, тие исто така треба да бидат подготвени за последиците за кои веќе се информирани“, соопшти иранското Министерство за надворешни работи.

Трите европски држави кои потпишаа меѓународен договор за иранската нуклеарна програма, Франција, Велика Британија и Германија, го активираа механизмот за решавање на спорот предвиден со договорот, со цел да го принудат Техеран да се врати кон почитување на своите обврски, соопштија шефовите на дипломатиите на трите земји.

Покренувањето механизам за решавање спорови, со кој Париз веќе неколку недели се заканува, може да доведе до враќање на санкциите на ООН за Иран.

Но како што јавуваат агенциите, Европејците сепак не сакаат да брзаат со санкции, туку да извршат притисок врз Иран за да опстои нуклеарниот договор постигнат во 2015 година, од кој САД еднострано се повлекоа пред повеќе од една година.

XS
SM
MD
LG