Достапни линкови

Јанева останува во куќен притвор


Катица Јанева во суд за случајот „Рекет“

Апелацискиот суд ја одбил жалбата на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева да се брани од слобода. Со одлуката на судот донесена минатата недела Јанева и понатаму останува во куќен притвор, пренесува МИА.

Следното рочиште зa “Рекет” e закажано за 20 јануари, кога е предвидено да сведочи обвинителката Лиле Стефанова. Претходно сведочеше обвинителката Елизабета Јосифовска.

Јанева се наоѓа во куќен притвор од 19 ноември 2019, а претходно, од 21 август 2019 беше во притвор во затворот во Шуто Оризари. Во случајот „Рекет“, обвинети се Бојан Јовановски и Катица Јанева, односно Зоран Милевски – Кичеец, кој на првото рочиште ја прифати вината и доби три години затворска казна.

XS
SM
MD
LG