Достапни линкови

Зариф го откажа, Трамп го потврди учеството на форумот во Давос


Претседателот на САД, Доналд Трамп најави дека ќе присуствува на Светскиот економски форум во Давос следната недела, додека иранскиот министер за надворешни работи, Џавад Зариф, го откажа учеството, соопштија организаторите, а пренесе Ројтерс.

Трамп присуствуваше во 2018 година, но го прескокна учеството на форумот што се одржа во швајцарскиот град Давос минатата година. Присуството на овој светски настан се случува откако американските сили го убија воениот командант на Иран, Касем Солејмани во напад со беспилотно летало, но и откако започна постапката за отповикување на американскиот претседател.

Зариф, кој првично требаше да присуствува на Форумот, повеќе не е на списокот на околу 3.000 учесници на настанот, што оваа година се одржува под мотото „Лидери за одржлив и кохезивен свет“.

„Треба да го разбереме откажувањето на иранскиот министер за надворешни работи во услови на неизвесност за тоа што се случува во регионот и случувањата во Иран“, рече Борж Бренд, претседател на Светскиот економски форум.

Околу 53 шефови на држави се очекува да пристигнат во алпскиот град, вклучувајќи 35 министри за финансии и околу 30 министри за трговија.

XS
SM
MD
LG