Достапни линкови

Две деца загинаа во северен Авганистан


Архивска фотографија- бомбашки напад во Авганистан

Две деца загинаа, а девет луѓе се повредени откако две бомби поставени на патот денеска експлодирале една по друга во северен Авганистан. Загинатите се на возраст од 10 и 14 години, соопштија локалните власти. Од повредените пак осум се цивили, а еден припадник на авганистанските безбедносни сили. Засега никој не ја презема одговорноста за нападот, но Талибанците во последните недели извршија неколку напади во областа. Претходно месецов, импровизирана експлозивна направа закачена за возило експлодираше при што загина локален жител, а двајца други беа повредени.

XS
SM
MD
LG