Достапни линкови

Албанскиот претседател Мета бара итен политички дијалог


Албанскиот претседател Илир Мета

Албанскиот претседател Илир Мета реагираше по објавувањето на извештајот на кредитната агенција „Фич“, за 2019 година, според кој, Албанија е со влошен рејтинг на нивото на перцепција на инвеститорите. Тој рече дека ова се должи на „длабоката политичка криза во земјата“ и смета дека под итно треба да се обнови политичкиот дијалог меѓу партиите. „Затоа е потребно под итно да се воспостави политички дијалог и соработка. Инаку, не само што се оневозможува отворање преговори со Европската унија, туку нашата земја многу повеќе ќе ја изгуби довербата на сериозните странски инвеститори“, рече Мета.

XS
SM
MD
LG