Достапни линкови

И во Косово протест против новиот верски закон во Црна Гора


Протест во Грачаница

Стотици етнички Срби протестираа денеска во близина на Приштина, против, како што велат, задушувањето на верските и другите права на српското малцинства во Црна Гора.

Демонстрантите денеска маршираа низ Грачаница, мала општина со српско население во Косово, држејќи транспаренти со религиозни пораки и крстови.

Маршот беше организиран од младински организации и поддржан од Српската православна црква.

Слични три протести се одржаа и во Србија, откако Црна Гора минатиот месец усвои нов закон за религија, со кој верските заедници мора да докажат сопственост на имотот од пред 1918 година. Тоа е година кога Црна Гора, во која луѓето се претежно православни хрстијани, се придружи на Кралството на Срби, Хрвати и Словенци, со што Српската православна црква ја презеде Црногорската, при што таа го изгуби својот имот во тој процес.

Српската православна црква, нејзините приврзаници и просрпските опозициски партии во Црна Гора стравуваат дека со овој закон ќе и се овозможи на црногорската влада да го одземе црковниот имот, но црногорските власти негираат дека имаат таква намера.

Србија и Црна Гора до 2006, кога Подгорица прогласи независност, беа дел од иста држава.

XS
SM
MD
LG