Достапни линкови

Иран демантира дека го собориле украинскиот авион


Остатоци од авионот.

Иранските власти реагираат на тврдењата на американски власти дека иранска ракета по грешка го соборила украинскиот авион во близина на Техеран. Од иранското Министерството за транспорт соопштија дека не може да биде точна приказната за ракетата што удирала во авион. Министерството соопшти дека во исто време летале неколку домашни и меѓународни авиони во иранскиот воздушен простор на иста надморска височина од 8,000 стапки (2.440 метри).

„Ваквите гласини немаат смисла“, рече шефот на иранската организација за цивилното воздухопловство и заменик министер за транспорт, Али Абеџеде.

Претходно американските медиуми повикувајќи се на американски претставници јавија дека украинскиот патнички авион кој се урна во Техеран по грешка бил соборен од иранска ракета. Авионот се урна вчера набрзо по полетувањето од аеродромот во Техеран, при што загинаа сите 176 патници и членови на екипажот.

Пентагон одби да коментира.

XS
SM
MD
LG