Достапни линкови

Пратениците гласаа - Време е Брегзит да се заврши


Британскиот парламент денеска го одобри предлог законот со коj и се овозможува на Велика Британија да ја напушти Европската унија на 31 јануари, со договор за излез, со што ќе биде ставено крај на тригодишната неизвесност околу условите за излез на Британија од ЕУ.

Со 330 гласови „за“ и 231 против беше изгласан предлог законот за договор за излез од Унијата, кој беше постигнат минатата година.

„Време е да го спроведеме Брегзитот. Тоа ќе го направиме со овој предлог закон“, изјави министерот за Брегзит, Стивен Баркли пред пратениците.

Предлог законот наскоро се очекува и официјално да стане закон, со што Британија на 31 месецов треба да излезе од ЕУ.

На Британија и на ЕУ потоа ќе им остане да се усогласат за трговските односи, за безбедноста и за низа други прашања, за што имаат рок до крајот на годинава.

Велика Британија пред три години на референдум изгласа да излезе од ЕУ.

XS
SM
MD
LG