Достапни линкови

Притвор за двајца странски државјани за криумчарење мигранти


Прифатниот центар за мигранти во Гевгелија

Основниот суд им одреди мерка притвор за двајца странски државјани за криумчарење мигранти. Против нив била поднесена кривична пријава од регионалниот центар за гранични работи „Југ“. Пријави се поднесени против еден германски и една државјанка на Италија, соопшти денеска МВР.

Како што соопшти МВР, на 5 јануари 2020 година на граничниот премин „Богородица“ бил уапсен германскиот државјанин со иницијали, К.E. кој во патничко возило превезувал три лица од Гана, кои при пасошка контрола приложиле туѓи патни исправи, за кои подоцна се покажало дека биле украдени. Во врска со овој инцидент подоцна била приведена и Р.А, италијанска државјанка.

XS
SM
MD
LG