Достапни линкови

Еди Рама за приоритетите на албанското претседателство со ОБСЕ


албанскиот премиер Еди Рама

Претседавачот на ОБСЕ, албанскиот премиер Еди Рама денеска во Виена ќе ги претстави програмата и приоритетите на Албанија пред Постојаниот совет на ОБСЕ. Приоритетите ќе се фокусираат врз спроведување на политичките заложби на ОБСЕ и продолжување на дијалогот инспириран од 30- годишнината од Повелбата во Париз. По презентацијата е предвидена заедничка прес-конференција на Рама и генералниот секретар на ОБСЕ Томас Гремингер.

Албанија го презеде пртетседавањето во ОБСЕ од Словачка на први јануари годинава.

XS
SM
MD
LG