Достапни линкови

Мета: Албанија не е ѓаволска, туку демокрaтска земја


албанскиот претседател Илир Мета и иранскиот духовен лидер Али Хамнеи

„Албанија не е ѓаволска, туку демократска земја, која страдаше од невидена ѓаволска диктатура, па затоа човековите права за неа се светост“, изјави албанскиот претседател Илир Мета откако иранскиот духовен лидер Али Хамнеи ја прогласи Албанија за непријател, додавајќи дека таа е како „ѓаволска земја која ги подржува нивните противници“. Мета порача дека за две децении, Албанија останува цврсто посветена да ги поддржува Соединетите амеркански држави и земјите од НАТО во борбата против меѓународниот тероризам и каков било чин што ја загрозува стабилноста и мирот во светот.

XS
SM
MD
LG