Достапни линкови

Забранети американските летови над Иран и Ирак


Ирански напад врз американска база во Ирак

Сите американски летови врз небото на Ирак, Иран и заливот се забранети по денешниот напад врз американските сили во Ирак. Американската федерална агенција за авијација издаде соопштение во кое им забранува на американските цивилни оператори да го користат воздушниот простор на Ирак, Иран и водите на Персискиот и заливот на Оман. Ова доаѓа само неколку часа откако Иран испука повеќе балистички ракети од неговата територија и погоди најмалку две воени бази во Ирак во кои беа американски војници.

XS
SM
MD
LG