Достапни линкови

Ирачката парамилиција се повлече од амбасадата на САД во Багдад


Ирак- американски војници во амбасадата на САД во Багдад, 01.01.2020

Ирачката војска соопшти дека проиранските парамилитантни групи се повлекле од американската амбасада во Багдад два дена откако толпата го нападна комплексот поради што американските власти испратија неколку стотици дополнителни војници во регионот.

Соопштението на командата на ирачката војска следува откако вчера Народните мобилизациски сили ги повикаа своите поддржувачи да се повлечат од комплексот. Групата во која најголем дел се припадници на шиитската милиција беше една од главните организатори на жестоките протести пред американската амбасада кои следуваа по воздушните напади на САД во Ирак претходно неделата.

На 31 декември толпата извикуваше „Смрт на Америка“ и запали оган на покрив на објект за прием, но не влегоа во главниот дел од објектот. Дел од нив вееја знамиња на парамилитантната група поддржана од Иран. Овие случувања пред амбасадата на САД во Багдад се едни од најжестоките пред дипломатско претставништво на таа земја по оние во Либија во 2012 година.

XS
SM
MD
LG