Достапни линкови

Постигнат договор за нова влада на Австрија


Себастијан Курц

Поранешниот австриски конзервативен канцелар Себастијан Курц чија партија победи на парламентарните избори во септември, постигна синоќа коалицски договор за формирање влада со Зелените. Владата на Курц падна по 18 месеци поради корупциски скандал во која беше инволвирано раководството на тогашниот екстремнодесничарски коалициски партнер ФПО.

XS
SM
MD
LG