Достапни линкови

САД ќе испратат засилување заради насилните протести пред амбасадата во Багдад


И по вториот ден од протестите пред Американската амбасада во Багдад, Ирак, насилството не престанува. САД ќе испратат на Блискиот исток околу 750 војници како одговор на насилните протести, се наведува во соопштението од американскиот министер за одбрана Марк Еспер. Во соопштение се прецизира дека е одобрено испраќање пешадиски батаљон од 82. воздухопловна дивизија каде се Силите за брза реакција. Еспер додава дека дополнителните трупи од Силите за брза реакција ќе бидат ангажирани во следните денови, пренесе АП.

Американските трупи втор ден испукуваат солзавец за да растераат демонстранти собрани пред американската Амбасада во Багдад. Пред објектот на Амабсадата десетици проирански милитанти и нивни приврзаници се уште демонстрираат ден откако упаднаа во тој објект и унуиштија зона за прием и искршија прозорци. Американски маринци кои ја обезбедуваат Амбасадата фрлија созлавец откако демонстранти запалија оган на кров на објект за прием. Од објектот се уште се издига чад.

Американскиот претседател Доналд Трамп го обвини Иран за нападот врз Амабсадата во Багдад. Иран отфрла каква било вмешаност во тој инцидент.

XS
SM
MD
LG