Достапни линкови

Во новогодишната ноќ 29 пациенти примени на Токсикологија


Во новогодишната ноќ, на Клиниката за токсикологија биле примени 29 пациенти во алкохолизирана состојба, од кои најмалиот бил 14-годишник, а најстариот имал 63 години. На Ургентниот клинички центар, пак, биле прегледани 105 пациенти.

„За среќа, оваа година немаше предозираност со психоактивни супстанции. Сите пациенти по неколкучасовниот престој и третман на Клиниката се пуштени дома“, изјави денеска д-р Ирина Јуруков од Клиниката за токсикологија и додаде дека кај 14-годишниот пациент е констатирано лесно алкохолно труење кое кај млади лица може да настане само од една чашка алкохол.

Директорот на Ургентниот клинички центар, д-р Алберт Леши, изјави дека во изминатите 24 часа на Ургентен биле прегледани 105 пациенти, од кои 13 се примени на Хируршките клиники, шест биле со повреди во сообраќајни незгоди, тројца пациенти со повреди од пиротехнички направи и еден пациент бил донесен од Градската општа болница „8 Септември“ со повреди од остар предмет.

XS
SM
MD
LG