Достапни линкови

Истрага за осум лица за нелегална приватизација, меѓу нив и судија


Архивска фотографија- Основно јавно обвинителство во Скопје

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција спроведува истрага за осум лица за кои се сомневаат дека сториле кривично дело – Злоупотреба на службена положба и овластување предвидено и казниво по член 353 став 5 од Кривичниот законик.

Од обвинителството соопштуваат дека истражуваат дело кое се случило во 2011 година, а се однесува на незаконска приватизација на градежно земјиште во државна сопственост во тетовско. Првоосомничениот, кој во тој период бил претседател на спортско здружение од Тетово, според дел медиуми е Зоран Теофиловски, актуелен судија и член на Судскиот совет. Другите осомничени претежно се вработени во општината.

Според обвинителството, на овој начин осомничените овозможиле правното лице да се стекне со право на сопственост на градежно земјиште со површина од 4410 м2 откупувајќи го по цена од 43,00 денари за 1м2 или во вкупна вредност од 188.307,00 денари , а на штета на средства на Буџетот на РСМ во висина од 52.920.000,00 денари. Надлежен обвинител, информираат од ЈОРМ, во текот на денот до судијата на претходна постапка ќе достави предлог за определување мерка притвор за шест осомничени и мерки на претпазливост за две осомничени лица.

XS
SM
MD
LG