Достапни линкови

Димитров: Носењето на законот за ЈО ќе ни помогне на европскиот пат


Архивска фотографија- Министерот за надворешни работи Никола Димитров

Годината што изминува министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во изјава за медиумите ја оцени како дипломатски плодна наведувајќи дека се заокружува членството во НАТО, а како што рече дојдовме и пред вратата на почеток на преговори со Европската унија.

„Имавме одличен извештај во мај, во јуни ни кажаа во октомври ќе има суштинска одлука, во октомври ни кажаа не одлучуваме, ќе одлучиме пред загрепскиот самит во мај во новата година“, рече Димитров.

Министерот додаде дека носењето на законот за јавно обвинителство ќе биде од голема корист на европскиот пат нагласувајќи дека многу ќе помогнело акополитичките сили кои имаат пратеници во Собранието најдат сили и визија да го донесат законот за Јавно обвинителство. Според министерот важно да се продолжи и со работа на судските процеси. Инаку Димитров потенцираше и дека од јуни 2017 година, до денес, 87,5 осто од дипломатите се кариерни, за разлика од периодот од 2006 до 2017 година кога тој процент изнесувал 33 отсто.

XS
SM
MD
LG