Достапни линкови

Средба Лавров- Зариф во Москва


Москва- Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска рече дека Соединетите Американски Држави и Европската унија треба или да ги завршат обврските од нуклеарниот договор од 2015 година со Техеран или да го прогласат за непостоечки. Лавров ова го рече по состанокот во Москва со иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф. Тој, пак, нагласи дека европските потписници на договорот „не преземаат ниту еден чекор“ да го поддржат. Со нуклеарниот договор се предвидува намалување на санкциите кон Техеран во замена за намалување на иранските нуклеарни активности. Тој беше потпишан од петте постојани членки на Советот за безбедност на Обединетите нации плус Германија и Европската унија, но Соединетите Американски Држави го напуштија договорот во 2018 година и најавија нови санкции кон земјите кои соработуваат со Иран. Европските потписнички го поддржуваат договорот, но Техеран бара да направат повеќе за да го намалат значењето на американските санкции.

XS
SM
MD
LG