Достапни линкови

Црна Гора - Лидерите на ДФ ослободени од притвор


Црна Гора - Лидерите на Демократскиот фронт Андрија Мандиќ и Милан Кнежевиќ, како и пратеникот Милун Зоговиќ, утрово беа ослободени од притвор. Прес конференција. 28. декември 2019 година

Лидерите на Демократскиот фронт Андрија Мандиќ и Милан Кнежевиќ, како и пратеникот Милун Зоговиќ, утрово беа ослободени од притвор, објави ДФ.
Мандиќ, Кнежевиќ и Зоговиќ беа приведени во притвор синоќа на 72 часа, по што започнаа штрајкот со глад, потврди нивниот адвокат Дражен Медојевиќ за медиумите.

Мандиќ, Кнежевиќ и Зоговиќ беа приведени заедно со 14 други заменици на ДФ, ноќта меѓу четвртокот и петокот, откако тие заедно со другите членови на тој опозициски сојуз се обидоа да го спречат гласањето за законот за слобода на религија.

Пратениците се обидоа да активираат петарда, да го оштетат инвентарот на собранието, ги нападнаа другите пратеници, по што беа приведени од полицијата и беа отстранети од собранието за наредните 15 дена.

Собранието претходно ги отфрли сите измени направени од митрополитот на црногорската крајбрежна српска православна црква (СПЦ) на законскиот текст.

XS
SM
MD
LG