Достапни линкови

ОН: Овој месец над 235.000 лица го напуштиле Идлиб


Возила на луѓе кои ги напуштаат населените места во северен Идлиб.

Повеќе од 235.000 луѓе побегнале од своите домови во сириската провинција Идлиб, која е под контрола на бунтовниците, додека владините сили ја засилуваат офанзивата, соопштија Обединетите нации.

Егзодусот се случи меѓу 12 и 25 декември, како што борбите на тоа место се засилуваа. Идлиб е последниот поголем регион, кој се наоѓа на северозападот на Сирија, кој е под контрола на бунтовниците кои се противат на сирискиот претседател Башар ал-Асад.

Идлиб од крајот на ноември го бомбардира сириската Влада со поддршка на Русија, а зголемените воздушните напади и борбите на копно од средината на декември, го забрзаа цивилното раселување, се вели во извештајот на ОН.

Десетици илјади семејства, вклучително и оние кои многу пати се раселени за време на војната, тргнаа кон северот на земјата со автобуси и приватни автомобили.

Повеќето од раселените цивили се движат кон градовите и бегалските кампови во северните области на Идлиб и во соседната провинција Алепо.

XS
SM
MD
LG