Достапни линкови

Авганистан - четири децении постојана војна


Авганистан - четири децении постојана војна
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:42 0:00

Операцијата Бура - 333 изведена во Авганистан пред четириесет години од страна на Советскиот сојуз за убиство на претседателот Хафизула Амин и преземање на контролата во Кабул, ја стави земјата на курсот на конфликти кои траат со децении. 27 декември 1979 сè уште е најмрачниот ден за Авганистанците.

Категории

XS
SM
MD
LG